Ozonation in municipal wastewater treatment plants for reuse applications
Geri kullanim uygulamalari için kentsel atiksu atirma tesislerinde ozonlama
  1. Tez No: 255708
  2. Yazar: HAMDİ BUĞRA ALPAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN KERÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ozon etkili bir dezenfektan olarak bilinir. Ozonun dezenfeksiyon gücünün yanında organik birleşiklere üzerindeki oksidasyon etkisiyle atıksu arıtımında tercih edilir. Ozon yüksek oksidasyon ve dezenfeksiyon potansiyelinden dolayı, atıksu geri kullanım uygulamarı için konvensiyonel yöntemlerin yanında bir alternatif haline gelmiştir.Bu çalışmada, Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisinde bir pilot ozonlama tesisi kurulmuş ve işletilmiştir. Değişen atıksu kalite parametrelerinde çıkan Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi son çöktürme çıkış suyu, toplam ve fekal coliform inaktivasyonu, renk ve UV absorbans ve toplam organik karbon giderim verimlerini incelemek için ozonlanmıştır. Sahada yapılan denemelerle ozonun atıksu arıtımındaki uygulanabilirliği incelenmiştir. Değişik su sınıfları için Türk standartlarında belirlenmiş maksimum kabul edilebilir koliform ve renk konstantrasyonlarını sağlamak için gerekli ozon dozları belirlenmiştir. Aynı belirlemeler ayrıca değişik atıksu geri kullanım standartları ve yönergeleri için de uygulanmıştır.Sahada yapılan denemelerle atıksu kalite parametrelerinin ozonlama üzerinde etkileri araştırılmıştır. Laboratuar çalışmalarında, Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisinin son çöktürme çıkış suyundan toplanmış numunelerde ozon ihtiyacı, birikimi ve bozunması incelenmiştir. Bunlara ek olarak, yeni inşaa edilmiş kum filtresi giriş ve çıkışından alınan filtrelenmiş ve filtrelenmemiş numuneler, filtrasyonun ozonlamaya etkisini görmek için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ozone is known to be a powerful disinfectant. Besides its disinfection power, ozonation is preferred in wastewater treatment in terms of its oxidation power towards organic compounds. Due to its high oxidation and disinfection potential ozone has become an alternative subject besides conventional disinfection processes for different wastewater reuse applications.In this study, a pilot ozonation plant was installed and operated in Paşaköy WWTP. Paşaköy WWTP final clarifier effluent was ozonated in order to examine total and fecal coliform inactivation, color and UV absorbance and total organic carbon removal efficiencies with various effluent quality parameters. Applicability of ozone on wastewater treatment was investigated by onsite trials. Appropriate ozone dosages to achieve maximum acceptable limits of coliform concentrations and color concentrations for different water classes which were defined in Turkish Regulations, were determined. Same determination was also made for different wastewater reuse application regulations and guidelines.The effects of wastewater quality parameters on ozonation were studied by onsite trials. In laboratory scale experiments, ozone demand, accumulation and decomposition in the samples collected from Paşaköy WWTP final clarifier effluent were examined. Additionally, filtered and non-filtered wastewater samples which were taken from influent and effluent of recently constructed sand filter were examined to see the effects of filtration on ozonation.