Türk bankacılık sektöründe kullanılan yeni teknikler
- Tez No: 7718
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 518
Özet
ii TÜRKÇE ÖZET 1980 yılına kadar yüksek gümrük duvarları ve değer lendirilmiş kur uygulamaları ile yürütülen ithal ikameci iktisadi politika sözü edilen yılda yerini ihracata daya lı sanayileşme politikasına bırakmış ve Türk ekonomisi dış piyasa güçlerinin rekabetine açılmıştır. Alınan bir dizi ekonomik karar ile ihracata dayalı sanayileşme mode li benimsenmiş ve bu politikanın başarısı ihracatın artı şına bağlanmıştır. 1980 yılında yapılan ekonominin dışa açılması anla mında iktisadi politika değişikliği, yabancı bankaların daha önce Osmanlı döneminde ve 1980 yılına kadar Cumhuri yet döneminde Türkiye'ye gelme amaçları dışında bir amaç için Türkiye'ye gelmelerine neden olmuştur. Bu amaç, da ha önceki iktisadi politika paralelinde dışa açık olama yan, klasik bankacılık faaliyetleri sürdüren Türk banka larının dışa açılan ekonomide uluslararası bankacılık fa aliyetlerini yerine getirememesi dezavantajını kullana rak dış ticaretin finansmanını sağlamak ve bu pazarda önemli payı elde etmekti. Yabancı bankaların ihracatın finansmanı için gelme si o güne kadar mevduat/kredi anlayışı içerisinde çalışan ve klasik bankacılık faaliyetlerini sürdüren Türk banka larını da çeşitli modern uluslararası bankacılık teknik lerini uygulamaya mecbur bırakmış ve rekabet edebilmek ve pazar paylarını korumak için yabancı bankaların çalışma prensiplerini bünyelerine adapte etmeye zorunlu kalmışlar dır. Türk Bankacılık Sektörü 'nün uluslararası bankacılık faaliyetelerini benimsemesi iki şekilde incelenmelidir. Bunlardan birincisi dış ticaretin finansmanında kullanılan tekniklerin Türk bankacılık sektörü tarafından uygulanmaya başlanması veya kısa sürede uygulamaya geçmek amacı ile programa almaları veya en azından gündemde tutmalarıdır.İÜ Leasing, gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye için dış ticaretin ithalat yönünün finansmanı ile ilgili dir. Leasing ekonomik yönden bir şirketin kullanımı için bir malın veya gayrimenkulun diğer bir şirket tarafından satın alınarak bu şirkete kiralanmasını ifade eder. Leasing gelişmekte olan ülkelerin sermaye birikimi prob lemlerini, bir diğer deyişle ülkenin sanayileşmesine en gelleri ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır. Türkiye'de 1985 yılında yasalaşmış olan uygulama ile il gili olarak Türkiye'ye leasing yolu ile gelen mal ve hiz metlerin yatırıma yönelik olmadığı, bunda ise Türkiye'nin siyasi ve ekonomik gelişme konusunda önemli tereddütlerin önemli pay aldığı söylenebilir. Factoring, ihracatın fi nansmanı amacı ile kullanılan bir tekniktir. Uzman bir kuruluş tarafından istekli kişi ve kuruluşlara sunulan, bu kişi ve kuruluşların sözkonusu uzmanlık kuruluşuna alacakların yönetimini devrederek kısa vadeli kredi sağ lanması şeklinde tanımlanabilir. Porfaiting factoring tekniğine benzemek ile birlikte, bir kısım noktalarda ayrılmaktadır. Forfaiting daha uzun vadeli alacakların devrini ve yatırım mallarının ihracatının finanse edilme sini ifade eder. Sözü edilen her iki teknik de Türkiye' de henüz yaygınlık kazanmamıştır. Bununla birlikte, ban kalarımızın uygulama amacı ile çeşitli düzenlemelere git tikleri bilinmektedir. Factoring ve forfaiting uygulama ları için istikrarlı bir dış pazara sahip olma gereksini mi vardır. Dış ticaretin finansmanında bir di^er teknik ihra cat kredi sigortasıdır. İhracat kredi sigortası ihracat çı ya da bankasınca bedeli önceden tahsil edilmeden yurt dışındaki ithalatçıya mal gönderilmesi anlamına gelmekte dir. Eximbank tarafından halen bu şekilde bir programın yürütüldüğü bilinmektedir. Uygulamada ihracat bedelinin tahsil edilememesi durumunda ihracat bedelinin belli bir oranı Eximbank tarafından karşılanmakta, bir diğer deyiş le riski karşılamaktadır.iv Dış ticaretin finansmanı ile ilgili olmakla bera ber, aslında ihracatçının kur riskini minimize etmeye yönelik iki teknik de Forw3rd-Vadeli Döviz Alım-Satım işlemleri ve bununla birlikte kullanılan Swap işlemleri dir. İhracatçılar yurda getirecekleri dövizi getirecek leri tarih için banka ile anlaştıkları bir döviz kurun dan sözkonusu bankaya satmakta, bankalar ise bunu swap yani belli süreler için döviz değiş tokuşu yapmak sureti ile uluslararası piyasalarda değerlendirmektedirler. Forward işlemlerinin bankacılık sektörümüzde yaygın ola rak kullanılmasa da yapılmakta olduğu bilinmekte, ancak bunun swap işlemleri ile olan ilişkisinin henüz bankala rımız tarafından kurulamadığı gözlenmektedir. Döviz kredileri ve Prefinansman 1980 yılından beri ilk önce yabancı bankalar tarafından daha sonra da yaygın şekilde Türk bankaları tarafından kullanılmakta olan dış ticaretin finansmanı teknikleridir. Türk bankacılık sektörünün uluslararası bankacılık faaliyetlerini benimsemesi olgusunun ikinci sonucu banka cılık hizmetlerinde.görülen yeniliklerdir. Bunlar bankacılık sektörümüzün uluslararası bankacılık faaliyet leri ile entegre olabilme çabalarının sonucu olarak gö rülmektedir. Bunlardan birincisi Türk bankalarının kredi kartları pazarlaması faaliyetine girişmeleridir. Nakit kullanımının asgariye düşürülmesinin yanısıra üye işyerle ri ve bankalara da çeşitli yararlar sağlayan kredi kartla rı kullanımının yaygınlaşması beklenmektedir. Bankacılık hizmetlerinde görülen bir diğer yenilik bankacılık sektö rümüzün sermaye piyasasının gelişmesi sonucunda bu piya sada aktif bir rol oynamaya başlaması ve pazarda önemli bir payalmış olmasıdır. Bankalarımızın bu piyasada yap mış olduğu faaliyetlerden en önemlileri sadece bankaların yapmasına izin verilen repo işlemleri ve yatırım fonları kurulması ve yönetilmesidir. Repo işlemleri uzun vadeli kıymetli evrakın daha kısa süreler ile birden fazla alı nıp satılmasını ifade etmektedir. Repo işlemleri, TCMB'nınkısa dönemli finansman gereksinimleri için açzk piyasa işlemleri faaliyetleri içerisinde uygulanmaktadır. TC Merkez Bankası belli bir vadede ihale şeklinde sattığı tahvilleri geri almayı taahhüt etmektedir. Repo işlem lerinin TCMB'nın önemli bir faaliyet olarak, önemli ha cimlerde devam edeceği görülmektedir. Yatırım fonları tasarruf sahiplerinden topladıkla rı fonları önceden belirlenmiş amaçlara uygun olarak men kul değerlere yatıran ve bu şekilde oluşturulan portföyü yöneten finans kuruluşları olarak tanımlanmaktadır. Ku ruluşu ve yönetimi Türkiye'de sadece bankalara verilen yatırım fonlarının sermaye piyasasında sahip olduğu payını devam ettireceği tahmin edilmektedir. Bir diğer önemli gelişme, bankalarımızın otomasyona yani elektronikleşmeye verdikleri önemin fazlalaşması ve bu otomasyon düzeyinin yeterli düzeye gelmesi sonucunda elektronik fon transferine ve diğer çeşitli hizmetleri sağ layan SWIFT sistemine katılmasıdır. Tüketici kredileri bankalarımızın yıllardan beri uygulamaya sokmaya korktukları ve/fakat kredi plase ötme zorlukları nedeni ile bir anlamda girmek zorunda oldukları bir uygulama olmuştur. İstihbarat çalışmalarının daha organizehale gelmesi ile tüketici kredilerinin tahsis edil mesi sürecinin kısalacağı ve tüketici kredileri kullanımı nın yaygınlaşacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY The economic policy which had been executed with high tariffs and barriers and under appreciated foreign exchange rates in Turkey before 1980' s have left its place to the export oriented industrialization policy and Turkish eco nomy has been opened to the foreign competitive forces from the beginning of 1980. The export oriented industrialization policy has been adopted by taking some radical economic de cisions and success of that policy has been linked closely with the rise of the export volume of Turkey. The change of the economic policy in the meaning of opening the economy to the foreign economic forces has caused foreign bank to come to Turkey for the aims which are out of the previous ones as in times of Ottoman Empire and the republic till 1980 's. Basicly the aim of the foreign bank have been the providing some procedures of the export fi~ nancing and taking a considerable share in Turkish economy by using the disadvantages of Turkish banking sector mana ged by the classic banking functions and oriented to the domestic market in paralleling to the economic policy up to 1980. The coming of the foreign banks to Turkey for the finance of the export of Turkey has forced the Turkish banking sector which had the classic banking proeedures and implemented their operations in the understandings of deposit/credit line to use the modern international ban king technics. So they have faced with the necessity of the adapting of the modern international banking technics in order to compete with them and preserve the share in the market. The adoption of the international banking lines by Turkish banks can be analyzed in two ways. One of them is the application of those technics related to the export finance in Turkish banking system or taking into a program for the application in a short period of time.vii Leasing is related with the import side of the inter national trade for Turkey as an devoloping country. Leasing means the purchasing of the investments goods or real estates to lease it to the another firm which wants to use these goods for industrial aim. The technics of leasing has been used to get some solutions to the capital accumulation prob lems of the developing countries. It should be said that the goods imported to Turkey by using the technics of lea sing are not the investment goods for the reason being some considerations about the economic and political future of Turkey in the meaning of stabilization. Factoring is a technics for financing the export side of the international trade for a country. It provides the short term credit to the exporter by the specialized firms which take the management of the receivables of exporter. Then the importer pays the money to this firm. Like fac toring forfaiting also is a technics to provide the credits to the exporter.. But in forfaiting the specialized firm provides the long term credits to the exporter. Also for faiting is interested with the financing of the exports of the investment goods, not for the consumption goods like factoring. The above mentioned technics of the export financing are not extended as the export sector needs. However, it is known that some Turkish banks make some arrangements for application of them. For the use of factoring and forfaiting it is necessary to have the permanent export market for Turkey. Another technic of export financing is the system of insurance of export credit. In this system, the exporter sends the goods to the importer before the payment has not been just realized to the exporter or exporter's bank. It is known that Eximbank in Turkey executes a program in that meaning and insures the export payments for a- decideduiii period of time and countries. In other words, if the export payment is not realized by the importer, Eximbank accepts this risk and pay the money to the exporter to some extent. The other technics are related to the minimizing the exchange rate risks. These are called forward and swap. Exporters sell the foreign currency to the any bank for the time of which they bring them to Turkey under a deci ded price. Banks also exchanges the foreign currency held in the international market by using swap with the other international banks. It is observed that forward transac tions are used by Turkish banks to some extent, but it is known that they can not constitute the relation between forward and swap transactions yet. So it doesn4t bring" sufficient utilization of the foreign money as necessary in the Turkish banking system. Credits in terms of foreign money and prefinancing are technics of export financing which have been used firstly by the foreign banks in Turkey ahd then by Turkish banks largely. The second result of adopting the infiernational < bant- :