Kraft kağıt fabrikaları atık sularının ozonlama ile temizlenmesi
  1. Tez No: 3634
  2. Yazar: MÜFİDE DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HUNAY EVLİYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada kraft selülozu ve kraft kağıda atak suyunun kirlilik parametreleri saptanmış ve atık suyun kirliliğinin ozonlama yöntemiyle giderilip giderilemiyeceği araştırılmıştır. Kirlilik parametresinin saptaması için analizler sisteme giren lagün girişi ve lagün çıkışı Örnekleri üzerinde yapılmış olup örneklerin üçü de aynı zamanda alınarak analiz edilmişlerdir. Atık su örnekleri üzerine BOD2, COD2 DO2 Na+ serbest karbondisoksit bulanıklık renk koku, toplam askıda katı madde,viskozit pHs iletkenlik gibi kirliliği belirleyici analizler uygulanmıştır* Uygulanan analiz; yöntemlerinden BQD9 COD2 DO ve serbest karbondioksit titrimetrik. Na+ bulanıklık- renks spektref otömetriks toplama askıda katımadde ise graimstrik yöntemle saptanmıştır. Kirliliği saptanan atık su örneklerine ozonlama yöntemi uygulanmıştır.Bu uygulamada atık su örnekleri önce kendi ortamlarında daha sonrada asidîk ve bazik ortamda ozonlanarak ozonlama İçin en uygun koşul saptanmıştır» Daha sonra atık su örnekleri üzerine aynı sürede değişik dozlarda ozon uygulanarak 9 ozon dozuna karşı kirlilik para metrelerinin duruşlara incelenmiştir» Sonuçlar., arıtma ünitesi bulunan kraft kağıt fabrikasında ikincil işlessden çıkan atık su üzerin® ozon uygulanmasının uygun olacağını göstermiştir*
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this rssearch work9 the pollution pararastsrs of the ®ffi«@rats rt-ilâ» fârâfi CeUu}^-CQd'-£4>«r Afili and the poşsibiîity to.deternd.ne». th®'p0t®nüai. ısse.of'os^feb^atni9Rt''to thcpoilutaats in- tha '«£îîtfents İÎET©- b&©a: Invesi&gaiedU«-...”îh© analysis hav© b®en rsalized on tha sanples takan sîîauitaneously froa the ®ffluents entering the wast® «ater treatrosnt plant arxl the j. iagoons arxi the dîschsrge froa the lagoons* BOD» GQDe COS Ma f frs® carbondîoKİcîe s turfaidityg coîOiiTg odour? total susps.nded solids^ vîscosityj pH and conductivîty e^^-iîasnts ar® cssried out« BODj CODS K3 and frs© sarbondîoxid© det®rı4a®tîons asre achisv®d i*y asing volunetrîc and total suşpended solîds by graviaoetric msthods^ Ail© Na j turbidîty and colour hav® been carri®d out by spectrcphotODsetry* Th© ozon© trsatEîsnt has: to®$n ^?piiea to the sanples salıoss sppîier to th® sasples ^oss pollutîon parasî®t®riS are previously deteriüdned^ Tnes© test rsms of öz öne trsats^nt ay® rsslizsd in the saEpl©s soîutions wlth theîr origînaî pH araS addtticneiıy in acidic ar baslc E®diuffis? so that the sff®cti¥® «tillsations conditions of ozonatic»î san be achiev@d« Diffsdent ozon© dosages hav® been appîlsd to the effluents uslng the sam® residane® tisa® arsd the potential of ozon® treatîBsni on the pollution paranseters ar® obssrvsd® Ih© rssults r©veal«i that öz öne trsatment to the effluents frosa.the secorîdary treatment procsss of tre Kraft Papsr Milis vdth wast® wat@r trsatment systeaîs®