Knowledge management establishment for supporting disaster response with offline web application
Bağlantısız web uygulamalarının felaketlere müdahalede bilgi yönetiminde kullanılması
- Tez No: 255722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Deprem, sel , su taşkınları, yangın ve savaş gibi felaket durumlarında insani yardımda bulunan ekiplerin koordinasyonu için sağlıklı bir şekilde bilgi paylaşımına ihtiyaç duyulmaktadır. Yaptığımız bu çalışmada insani yardım ekiplerinin sağlıklı bir şekilde bilgi paylaşabilecekleri aslında her Bilgi Yönetim Sisteminde olması gereken düşük kalitedeki network bağlantısı üzerinden veri aktarımı özelliğini sağlayacak bir yapı oluşturmayı amaçladık. Önerdiğimiz sistem web teknolojilerine bağlantısız (offline) çalışma yeteneğini kazandırarak güvenilir bir bilgi paylaşım ortamı sağlamayı amaçlamaktadır. Genel olarak client tabanlı uygulamalarla kıyasladığımızda, internet uygulamaları pek çok farklı aktörden ve platformdan bilgi toplama konusunda avantajlara sahip olmaktadır, fakat güvenilir bir ağ bağlantısının olmadığı durumlarda internet uygulamaları bilgi aktarımı ödevlerini yerine getirememektedir. Alt yapının ciddi bir şekilde etkilendiği felaket ortamlarıda bu şekilde sağlıklı bir ağ bağlantısının sağlanamadığı ortamlardır. XML paket sıkıştırma, öncelikli paket transferi ve Web Services teknolojisini kullanarak oluşturduğumuz çözüm, yaptığımız testlerde %50 ye kadar paket kaybının yaşandığı 28.8 ve 56 kbps hızlarına sahip düşük kaliteli bağlantılarda başarılı sonuçlar ortaya koyarak tüm verilerin bu bağlantı üzerinden aktarımını amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Different tools and technologies were implemented for Crisis Response and Management (CRM) which are generally using available network infrastructure for information exchange. Depending on type of disaster or crisis, network infrastructure could be affected and it could not be able to provide reliable connectivity. Thus any tool or technology depend on the connectivity could not be able to fulfill its functionalities. As a solution a new message exchange framework is developed. Framework provides offline/online information exchange platform for CRM Information Systems (CRMIS) and it uses XML compression and packet prioritization algorithms and based on open source web technologies. By introducing offline capabilities to the web technologies, framework can be able to perform message exchange on unreliable networks. The experiments done on the simulation environment, provides promising results on low bandwidth networks (56kbps and 28.8 kbps) with up to 50%, packet loses and solution successfully transfer all the information on this low quality networks where the traditional 2 and 3tier applications failed.