Çelik lif ve su/çimento oranlarının çelik lifli betonların darbe mukavemetine ve mekanik özelliklerine etkisi
Effect of water/cement ratio and fiber content on mechanical properties and impact resistance of steel fiber reinforced concrete mixtures
- Tez No: 255737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalısmada; su/çimento oranı ve çelik lif kullanım oranlarının üretilen lifli betonların mekanik özellileri ile darbe direncine etkisi incelenmistir. Yapılan çalısmada su/çimento oranı 0.40, 0.50 ve 0.60 olan üç farklı sınıfta betonlar dizayn edilmistir. Dizayn edilen bu betonlara hacimce %0.3 oranında mikro çelik lif ve/veya hacimce %0.4, %0.8 ve %1.2 oranlarında çelik lif katılarak toplam 24 tip lifli-lifsiz betonlar üretilmistir. Üretilen betonlardan hazırlanan muhtelif boyuttaki örnekler 28 gün standart kosullarda kür edilmistir. Kür edilen örnekler üzerinde daha sonra mekanik ve darbe testleri yapılarak üretilen betonların basınç, yarmada çekme ve egilme dayanımları ile darbe dirençleri belirlenmistir. Çalısmada üretilen betonlarda kullanılan çelik ve mikro çelik liflerin tekbasına veya birlikte kullanımının betonun mekanik özelliklerine ve darbe direncine etkisi degerlendirilmistir. Yapılan çalısma neticesinde; kısa liflerin matrisi güçlendirdigi, mekanik özellikleri ve darbe direncini az da olsa gelistirdigi, uzun liflerin ise kısa liflere kıyasla hem mekanik özellikleri hem de darbe direncini daha etkili olarak yükselttigi görülmüstür. Bu olumlu etkilerin su/çimentooranı düsüsüne baglı olarak arttıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of water/cement ratio and steel fiber content on the mechanical properties and impact resistance of steel fiber concrete were investigated. For this purpose, three classes of concrete with water/cement ratios of 0.4, 0.5 and 0.6 were designed. In addition to control specimen containing no fiber, 0.3% by volume micro-steel fiber and/or 0.4%, 0.8% and 1.2% by volume steel fiber were added to the concrete mixture. In this way, 24 different mixture were prepared. Thespecimens were cured in standard conditions for 28 days. The compressive, splitting tensile and flexural strengths of specimens as well as their impact resistance were determined by applying mechanical and impact tests. The effect of usage of two different types of steel fibers on the mechanical properties and impact resistance of concretes was evaluated. It was found that micro-steel fibers enhance the matrix, and to a less extent, improve the mechanical properties and the impact resistance. Meanwhile, compared to micro-steel fibers, steel fibers increased both mechanical properties and impact resistance more effectively. Thesepositive effects were more pronounced in the mixtures having lower w/c ratio.