Küresel mafsallarda aşınma dayanımının incelenmesi ve iyileştirilmesi
Investigating and improvement of wear resistance in ball joints
- Tez No: 255736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mafsal, hareket eden iki parçanın hareket edebilme özelliklerini kaybetmeden birbirine bağlanmasını sağlayan mekanik sistemdir. Küresel mafsal, küresel bir yatak içinde belli açıyla hareket edebilen bir mafsal milinden oluşur. Küresel mafsalın çalışması esnasında yüksek gerilme ve sıcaklıklara maruz kalması sonucu yatakta ve mafsalda aşınma meydana gelir. Bu da mekanizmanın servis ömrünü yitirmesine ve kritik önem taşıyan parçalarda hayati tehlike arz etmesine olanak vermektedir. Küresel mafsalda hareket 3 boyuttadır ve küresel mafsalların statik ve dinamik hesaplamaları zordur. Genellikle robot teknolojilerinde, otomotiv sektöründe (Rot, Rotil gibi hayati önem taşıyan parçalarda) ve medikal sektörde sıklıkla kullanılmaktadır.Bu proje kapsamında, rotillerde meydana gelen aşınma deneysel olarak incelenmiş, üretim koşullarında yapılan iyileştirmeler ve ileri kaplamalar ile aşınma-sürtünmenin azaltılması ve servis ömrünün arttırılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Joint is a mechanical system which connects two parts without making any loss of their movement ability. Ball joint is made of a ball stud which tilts with an angle in a ball bearing. Within ball joints servicing period, because of high stresses and temperature changes there exists wear in ball stud and bearings. This shortens the mechanism's service life and gives the possibility of failure of the criticle parts.. In ball joints, movement is in 3 dimension and the static and dynamic calculations of ball joints are difficult. Generally this mechanism is used in robotics, in automotive industry and in medical sector.With this study, the occur of wear at ball joint is investigated experimentally and tried to increase the service life while decreasing the rate of wear and friction with the improvements at manufacturing conditions and with the advanced coatings applied.