Elektrolarinksteki konuşmanın iyileştirilmesi
Electrolarynx speech enhancement
  1. Tez No: 255745
  2. Yazar: MUSTAFA EREN KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gırtlak kanseri sonucunda gırtlağın tamamının alınması insanın konuşma özelliğini yitirmesine neden olmaktadır. Elektrolarinks (EL) adı verilen bir cihaz sayesinde larengektomi (laryngectomy) hastalarının ses rehabilitasyonu sağlanmaktadır. Bu cihaz titreşimler üreterek insanların elektronik bir ses üretmesini sağlamaktadır. EL konuşmasının klinik yönden önemli bir metod olduğu ispatlanmasına karşın, EL konuşması ile ilgili birçok problem halen çözülmüş değildir. Özellikle konuşma sırasında üretilen sesdeki azalma ve bozukluk önemli bir problemdir. Çalışmamızda spektral filtreleme, altuzay algoritmaları ve istatistiki metotlar kullanılarak gürültü atılması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Z dönüşümü tabanlı yaklaşım ile konuşmanın kalitesi yükseltilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Removal of larynx because of cancer causes lack of speech capability. Device named Electrolarynx gives voice rehabilitation to laryngectomees. This device supports electronical voices to users by its vibration. Although it is proven that EL speech is a clinical important method, there are lots of problems about EL speech that have not been solved. Especially decrease and malfunction of produced voice in fonation is an important problem. In this study spectral filtering, subspace algorithms and statistical methods are used in noise cancellation and then voice quality is increased by using Z transform based method.