Geri kazanılan yünlerden elde edilen kumaşların ıslak haldeki konfor özellikleri üzerine bir araştırma
A study on comfort properties of recycled wool fabrics in wet state
  1. Tez No: 255744
  2. Yazar: HACER IŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giysi; kişileri ve onların performansını etkileyen önemli bir faktördür. Kişilerin gelişen teknoloji ve artan ürün çeşitliliği nedeni ile giysilerden beklentisi her geçen gün artmaktadır. Bu beklentilerin en önemlisi giysi konforudur. Giysiler, özellikle yoğun çalışma saatlerinde kişilerin psikolojik, duyusal ve termofizyolojik açıdan konforunu sağlamalıdır. Sıradan tekstillerin aksine, koruyucu ve fonksiyonel giysiler ve kaplamalı tekstil gibi bazı teknik tekstiller terleme, yağmurlu hava veya bazı teknik sebepler nedeniyle ıslak halde de kullanılmaktadır. Yün, higroskobik bir liftir. Yün lifi, ağırlığının % 30'una kadar nemi bünyesine alabilmekte ve yine de ıslaklık hissi vermemektedir. Günümüzde, yün sadece konfeksiyonda, döşemecilikte ve halıcılıkta kullanılmayıp teknik uygulamalarda da kullanımı giderek artmaktadır. Yünün pahalı bir lif olması ve üretiminin kısıtlı olması nedeni ile bazı uygulamalarda geri kazanılmış yünlerin kullanılması tercih edilmektedir.Bu çalışmada geri kazanılmış yünlerden elde edilen yün/poliester dokuma kumaşların Alambeta, Permetest ve Hava Geçirgenliği Ölçüm Cihazı'nda ıslak haldeki ısıl iletkenlik, ısıl direnç, ısıl soğurganlık, bağıl su buharı geçirgenliği, su buharı direnci ve hava geçirgenlik değerleri ölçülmüş ve sonuçlar tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kumaşların artan nem içeriği ile birlikte, hava geçirgenliği, su buharı direnci ve ısıl direnç değerleri azalırken; ısıl iletkenlik, ısıl soğurganlık ve bağıl su buharı geçirgenlik değerlerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothing is an important factor, which influences humans and their performance. Day by day, people?s expectations for clothing increase because of developing technology and increasing variety in products. The most important of these expectations is the clothing comfort. Clothing should keep humans in the state of psychological, sensorial and thermophysiological comfort, especially during busy working hours. Contrary to common textiles, protective and functional garments and some technical textiles like textile dressings are, due to sweat sorption or because of rainy climate or some technological reasons also used in wet state. Wool is hygroscopic. It can absorb water vapour by 30% of its weight and it does not make feel the wetness. Today wool is not used only in apparel, upholstery and carpets. Its usage in technical applications has been increased. On some applications, using recycled wool is prefered because of its high price and limited production.In this study, thermal conductivity, thermal resistance, thermal absorbtivity, relative water vapour permeability, water vapour resistance and air permeability of recycled wool/PES blended woven fabrics in wet state were experimentally determined with Alambeta, Permetest and Air Permeability Measuring Instrument and results were discussed. According to results it was determined that with increasing fabrics humidity, the air permeability, water vapour resistance and thermal resistance decreased, but thermal conductivity, thermal absorbtivity and water vapour permeability increased.