Tıbbi çorapların kompresyon ve konfor özellikleri üzerine bir araştırma
A research on compression and comfort properties of medical stockings
- Tez No: 255746
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknik tekstiller, son yıllarda giderek artan büyüme oranıyla, tekstil ve hazır giyim sanayinin önemli bir bölümünü oluşturmakta ve tekstil endüstrisinin en dinamik ve en ümit verici alanı olarak görülmektedir. Sektörün geleneksel tekstil ve hazır giyim sektörleri içerisindeki payı %25-30'lara ulaşmıştır. Gün geçtikçe bu alanda farklı kullanım amaçlarına uygun yeni ürünler, yeni süreçler, yeni malzemeler üretilmekte ve pazara sunulmaktadır.Teknik tekstiller, son kullanım alanlarına göre 12 ana gruba ayrılmaktadır Bunlar; bina ve inşaat teknik tekstilleri, giyim teknik tekstilleri, jeotekstiller, ev teknik tekstilleri, endüstriyel tekstiller, tıbbi tekstiller, taşımacılık tekstilleri, ambalaj tekstilleri, koruyucu tekstiller, spor tekstilleri, ekolojik ve çevre teknik tekstilleridir. Bu çalışmanın konusu olan ?Tıbbi Teknik Tekstiller?, günden güne büyüme gösteren ve geniş ürün yelpazesine sahip olan alanlardan birisidir.Bu çalışmada, kompresyon çorapları ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. İlk adımda, kompresyon çoraplarının uygulayacağı basınç değerlerinin tam ve doğru olarak tespit edilebilmesi için, bu konu ile ilgili TS ENV 12718 standardına uygun, modern ve hassas bir ölçüm cihazı geliştirilmiştir. İkinci adımda ise farklı malzemeler denenerek, piyasada çoğunlukla konforsuz ve kullanım uygunluğu zayıf ürünler olarak bilinen kompresyon çoraplarının performans ve konfor özellikleri iyileştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technical textiles are reported to be the fastest growing, most dynamic and strategic area of the textile industrial sector. The market share for this sector reached over 25% of all textile and apparel textiles. Day by day various products, processes and materials are produced and sold for different end uses.Technical textiles can be classified into 12 main groups depending upon its end usage as agrotech, buildtech, clothtech, geotech, hometech, indutech, medtech, mobiltech, packtech, protech, sportech and oekotech. ?Medical Textiles?, the subject of this research, is a major growth area within the technical textiles industry and have a wide product range.This project aims to study compression stockings, which commonly used to prevent varicose veins, chronic venous insufficiency, venous ulcers, deep vein thrombosis, thrombophlebitis, oedema and for support during sports activities.In this stduy, initially a new device was developed in order to obtain the pressure profile of compression garments according to ENV 12718. Then comfort and performance characteristics of compression stockings, which known on the market as uncomfortable and comply poorly, were improved by using different materials.