Çoklu etmen sistem geliştiriminde yeniden yapılandırma
Refactoring in multi agent system development
- Tez No: 255751
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çoklu etmen sistemlerinin karmaşık ve değişimlere açık doğası, bu sistemlerin geliştirimi sırasında gereksinimlerin sürekli değişimi ile baş edebilecek evrimsel geliştirim yaklaşımlarını gerekli kılmaktadır. Bu tezde, sistem tasarımındaki değişiklikleri yöneterek evrimsel geliştirimi mümkün hale getiren geleneksel yeniden yapılandırma pratiğinin çoklu etmen sistem - ÇES geliştirimi için uyarlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yeniden yapılandırma pratiğinin gerektirdiği test altyapısını oluşturan etmen tabanlı test güdümlü geliştirim yaklaşımı, bu yaklaşımdaki test etkinliklerinin yürütülmesini sağlayan hedef yönelimli bir test süreci ve ÇES geliştiriminde kullanılabilecek bir yeniden yapılandırma yaklaşımı tanıtılmaktadır. Geliştirilen yeniden yapılandırma yaklaşımı içerisinde, ÇES geliştirimi sırasında elde edilen yeniden yapılandırılabilir ürünler belirlenmiş, bu ürünlerin oluşturduğu tasarım yapılarında sıklıkla karşılaşılan problemler ve bu problemleri çözen yeniden yapılandırma desenleri tanımlanmıştır. Tez çalışması sırasında, evrimsel ÇES geliştiriminde kullanılmak üzere önerilen yaklaşımları destekleyen SeaUnit adında bir test aracı ve ReSeagent adında bir yeniden yapılandırma aracı SEAGENT etmen çerçevesi üzerine geliştirilmiştir..
Özet (Çeviri)
The complex and open nature of multi agent systems requires evolutionary development approaches that can cope with frequently changing requirements during the development of these systems. This thesis aims to adapt and apply the traditional refactoring practice that makes the evolutionary development possible by managing the changes in design, into the multi agent system - MAS development. For this purpose, a test driven approach called agent oriented test driven development that provides a testing infrastructure for refactoring, a goal oriented testing process that supports to apply testing activities in this test driven approach and a refactoring approach that can be used in MAS development are introduced. In the proposed refactoring approach, the refactorable development artifacts in MAS development are specified, the frequently encountered problems on the structures of these refactorable artifacts and the refactoring techniques that solve these problems have been identified. A testing tool called SeaUnit and a refactoring tool called ReSeagent that support the proposed test driven development and refactoring approaches, were developed on the SEAGENT agent framework.