Yün dışındaki bazı önemli protein liflerinin oyanma özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of dyeing properties of some important protein fibers other than wool
- Tez No: 255750
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Hammadde kaynaklarının oldukça dar bir alanı kapsayan spesifik bölgelerde bulunması, üretim miktarlarının azlığı, son derece yumuşak, parlak ve şık kumaşların üretimine olanak sağlamaları gibi nedenlerle; oldukça pahalı olan tiftik (Ankara Keçisi), angora (Ankara Tavşanı), kaşmir, alpaka, deve tüyü ve vikuna gibi hayvansal lifler“Lüks Lif”olarak tanımlanmaktadır. Lüks lifler içerisinde, ikisinin de ana vatanı Ankara olan tiftik ve angora liflerinin Türkiye için ayrı bir önemi vardır. Bu liflerin işlenmesinde terbiye prosesleri açısından ana sorun yünde uygulanan kaynama sıcaklığında boyama işleminin bu liflerin çeşitli özelliklerine (parlaklık, mukavemet vb.) zarar vermesidir.Bu tez projesinde öncelikle tiftik ve angora liflerinin boyanma özellikleri yün lifi ile karşılaştırılmış ve ardından boyanma özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan denemeler sonucunda; boyama sırasında çeşitli yardımcı kimyasalların (benzil alkol gibi lif şişirici kimyasallar, düşük sıcaklık boyama kimyasalı) kullanımı, liflere boyama öncesi çeşitli ön işlemler (katyonikleştirme ve enzimatik işlem) yapılması veya boyamada yeni teknolojilerin (ultrason, ozon ve plazma) kullanımıyla liflerin boyanabilirliğinin geliştirilmesinin mümkün olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The case that; the raw material resources could be found in spesific regions, the low production amounts, allowing very soft, lustruous and fashionable fabrics to produce, makes animal fibres; mohair, angora, alpaca, camel hair and vicuna expensive and they are named as ?Luxury Fibres?. Two of them; mohair (Angora Goat) and angora (Angora Rabbit), which both originated from Ankara, have great importance for Turkey. The main problem in finishing processes of these fibres is dyeing processes at boiling temperature that are used for wool damages the desirable characteristics (lustre, strenght etc.) of these fibres.In this thesis, firstly it was aimed to compare the dyeing characteristics of angora and mohair with wool and then to improve their dyeability. According to the experimental results, it was found that; it is possible to improve dyeability of these fibres by using various auxiliaries (fibre sweeling chemicals such as benzyl alcohol and low temperature dyeing auxiliaries) during dyeing, making various pretreatments (cationization and enzymatic treatments) or using new technologies (Ultrasound, ozone and plasma).