Proje sunum tekniklerinde gözlenen gelişmelerin irdelenmesi üzerine araştırmalar
Researches on analysis of developments observed in project prensentation techniques
- Tez No: 255752
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Projelendirme, insanoğlunun, tasarlayarak yaratmaya başladığı dönemle birlikte ortaya çıkmış ve belirli evrelerden oluşan bir süreçtir. Proje Sunumu diye adlandırdığımız, beğendirme aşaması da, bu sürecin bir parçası olmuştur.Tarih boyunca proje sunumunda kullanılan malzemeler ve teknikler, değişen beklentiler ve teknolojideki ilerlemeler ile birlikte gelişmiş, bugünkü halini almıştır.Proje sunum teknikleri, tarihsel süreçte irdelendiğinde, veriler bizi yaklaşık 4000 yıl öncesine kadar götürmektedir.Kumtaşı tablet üzerine, yapılan çizimlerden, büyük mermer tabakalara, hayvan derileri ve papirüslerden, kağıda ve oradan da bilgisayarın hayatımıza girmesiyle, büyük projeksiyonlarla dev perdelere yansıtılmasına kadar, çeşitli evrelerden geçmiştir. Bu evrelerde, çizim ve modelleme malzemelerindeki değişimler, 2 boyutlu çizimlerden 3 boyutlu çizimlere geçiş süreçleri, ölçü, ölçek anlayışı, ölçü birimleri, önceleri medeniyetler arasında değişkenlik göstermiş, ticaret ve daha sonra da kürselleşme ile birlikte, mümkün olduğunca ortak bir dil halini almayı başarmıştır.İyi bir tasarımın yanı sıra, çizgisel, yazılı ve sözlü sunumundaki başarı, o projenin de başarısını belirlemektedir. Sunum için seçilmiş doğru malzeme ve teknikler, sunum sırasında tasarımcının anlatım şekli ve beden dili, proje sunumunu etkileyen faktörlerdir.Tasarımcıların gelişen vizyonları, toplumun beklentileri ve hızla değişen teknoloji ile birlikte, sunum teknikleri de doğru orantılı olarak değişmekte ve gelişmektedir.Gelecekteki sunum tekniklerinin, öngörülebilmesi ve gerçekleştirebilmesi, tarihsel sürecin irdelenmesi ve günümüzün iyi bir şekilde değerlendirilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Projecting emerged with the period when human started to create by designing and is a process consisting of certain phases. Selling stage that we call project presentation became a part of this process.Materials and techniques used in project presentation changed depending on varying expectations and progresses in the technology throughout the history and gained today?s status.When project presentation techniques are examined in historical process, data take us about 4000 years ago.Many phases were experienced from drawings on sandstone tablet to large marble plates, animal skins and papyrus to paper and computer introduced to our life to projecting on giant screens with big projections.Variations in drawing and modeling materials in these phases, transition processes from 2-dimension drawings to 3-dimension drawings, measure, scale perception, unit of measures showed variations among civilizations before and then achieved to have a common language as much as possible with globalization.In addition to a good design, the success in linear, written and oral presentation determines the success of that project. Right material and techniques chosen for presentation are the factors effecting expression style and body language of the designer during the presentation are the factors effecting the presentation of the project.Presentation methods changes and develops directly proportional with improving visions of designers, expectations of the society and fast developing technology.Presentation techniques to be foreseen and realized in the future depend on examining historical process and evaluating today well.