Çim alanlarında sorun olan kök ve kök boğazı hastalığının (Rhizoctonia solani) savaşımında ilaçlama programlarının etkinliğinin araştırılması
Effiacasies of application programs on brown patch(Rhizoctonia solani Kühn) disease on turf areas
- Tez No: 255756
 - Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çimlerde her sene sorun olan kök ve kök boğazı hastalığına (Rhizoctonia solani) karşı bitki aktivatörü, biyolojik fungisit ve etkili fungisitlerden oluşan ilaçlama programları ile saha denemesi kurularak etkililikleri araştırılmıştır.Deneme alanına karışım çim tohumları ile çim ekimi yapılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme, 5 programdan (4 ilaç programı + kontrol) ve toplam 20 parselden oluşmuştur. R. solani etmeni suni olarak inokule edildikten sonra 15 gün ara ile ilaçlamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda en iyi etkiyi sırasıyla 4. program ([Turf-Set+Rizolex-T 50 WP] +Flint 50 WG), 3. Program (Actinovate SP+ Quadris), 2. program (Act 2+ Agrifos 400) ve 1. program ([Reborn+Magicbooster]+Bioaid) vermiştir.Sonuç olarak, bitki aktivatörleri ve biyolojik preparatlar, etkili olmaları, çevre dostu olmaları ve kalıntı riskleri olmamalarından dolayı bu hastalığa karşı ilaçlama programlarında fungisitlerle birlikte yer almaları gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effectiveness of application programs with plant activators, biological fungicides and effective fungicides against brown patch (Rhizoctonia solani) which is a problem annually on turf areas were evaluated with field trial.Mixed turf seeds were sowed on experimental field. Trial was conducted with randomly plot design with four replicates. The total of four sprays were carried out in five application programmes (4 application programmes + 1 control). After artificially inoculation of R. solani, the applications were done in 15-day intervals. As a result of applications, 4. programme ([Turf-Set+Rizolex-T 50 WP] +Flint 50 WG) had the highest efficacy in control of the disease, then, 3. programme (Actinovate SP+ Quadris), 2. programme (Act 2+ Agrifos 400) and 1. programme ([Reborn+Magicbooster]+Bioaid).Consequently, plant activators and biological fungicides that are environmentally friendly and without residue risk could be used together with fungicides in control programmes for this disease.