Leptinotarsa decemlineata (Say) (Coleoptera:Chrysomelidae) bireylerinin su ve kuru madde içeriklerine bazı konukçularının etkileri
Leptinotarsa decemlineata (Say) (Coleoptera:Chrysomelidae) individuals water and dry matter quantities of some host plant effects
- Tez No: 255755
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARSAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Leptinotarsa decemlineata Say (Col.: Chrysomelidae) ile ilgili bugüne kadar bir çok çalışma yapılmasına karşın çoğunda farklı besinlerin, larvalarının ve pupalarının kuru madde ve su miktarına etkisine değinilmemiştir. Bu çalışmada ise L. decemlineata'nın bütün larva dönemlerindeki ve pupa dönemlerindeki bireyleri patates (Solanum tuberosum L.), patlıcan (Solanum melongena L.) ve domates (Lycopersicon esculentum L.) bitkileri ile beslenmesi sonunda tartımlar yapılarak sahip oldukları kuru madde ve su miktarları hesaplanmıştır. Bu şekilde farklı besinlerin L. decemlineata'nın larvalarının ve pupalarının kuru madde ve su miktarına etkisi ortaya konulmuştur.Yapılan değerlendirmelerde, gömlek değiştirme ile bireylerin canlı ağırlığının arttığı ve pupa dönemine girilmesiyle bu canlı ağırlıkların azaldığı gözlenmiştir. Buna bağlı olarak en yüksek canlı ağırlık, kuru madde ve su miktarı L. decemlineata'nın 4. larva dönemine ait bireylerde saptanmıştır. Ayrıca her larva ve pupa dönemindeki en yüksek canlı ağırlıkların patates bitkisinde beslenen bireylerde 155.91 mg olduğu belirlenmiştir. Üç farklı bitkideki L. decemlineata'nın larva dönemlerindeki ve pupa dönemindeki bireylerin kuru madde ve su miktarı incelendiği zaman ise, en yüksek kuru madde miktarı 33.09 mg ile patates bitkisiyle beslenen bireylere ait olduğu ve en yüksek su miktarı 76.09 mg ile domates bitkisiyle beslenen bireylere ait olduğu bulunmuştur. Patlıcan bitkisiyle beslenen bireylere ait değerlerin ise, patates bitkisiyle beslenen bireylerden elde edilen değerlere yakın olduğu saptanmıştır. Ancak bu üç bitkide beslenen 1. larva dönemindeki ve 2. larva dönemindeki bireylerin canlı ağırlıkları, kuru madde ve su miktarları arasında yapılan istatistiksel analizler sonucunda önemli bir fark olmadığı bulunmuştur.Sonuç olarak, patates ve patlıcan bitkisinin su ve kuru madde miktarı bakımından, L. decemlineata bireylerine etkisinin domates bitkisine göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple L. decemlineata bireyleri patates ve patlıcan bitkisinden daha fazla kendine yarar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Until now, many studies have been carried out on Leptinotarsa decemlineata Say (Col.: Chrysomelidae), but in much of these studies,neither include about different food L. decemlineata?s larvaes and pupas of dry matter and water quantity impact. In this work, all larval instars and pupa instars of L. decemlineata individuals is fed with potato (Solanum tuberosum L.), eggplant (Solanum melongena L.) and tomato (Lycopersicon esculentum L.). These individuals were weighed after their dry matter and water quantity are calculated. In this way, different food for all larval instars and pupa instars of L. decemlineata individuals impact on the amount of dry matter and water are thought to be display.In configuration assessment, live weight of individuals increased with molting and entered pupa instars was observed that individuals live weight reduce. Accordingly the highest live weight, dry matter and water quantity were confirmed L. decemlineata individuals of 4th larval instar. Each larval and pupa instars of the highest live weight whit 155.91 mg were determined that L. decemlineata individuals to be fed on potato plants. In three different plants was found that the highest amount of dry matter for individuals to be fed by potato plants with 33.09 mg and the highest amount of water for individuals to be fed by tomato plants with 76.09mg. Individuals fed on eggplant were found to be close to the potato-fed individuals of value. However, when looking at quantity of water and dry substance, live weight of 1st larval instar and 2nd larval instar individuals fed on these three plants is shown that between the amount of these as a result of statistical analysis is not a significant differenceAs a result, L. decemlineata individuals impact on potatoes and eggplant plants were determined to be much more compared to tomato plants. For this reason, L. decemlineata individuals was fed with potato and eggplant crops are more beneficial.