Sandras dağı (Muğla) serpantin substrat üzerinde yayılış gösteren bazı endemik bitkiler üzerine ekofizyolojik çalışmalar
Eco-physiologic studies on some endemic plants living on serpentine at Sandras mountain (Muğla)
  1. Tez No: 255797
  2. Yazar: YUSUF ALTIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, serpantin substrat üzerinde yayılış gösteren serpantin endemiği Rosularia serpentinica (Werdermann) Muirhead ve Teucrium sandrasicum O. Schwarz'ın sepantin substratla olan ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Fe, Mg, Ni, Cr, Ca, Mn, Zn ve Cu analizleri yapılmıştır.Elde ettiğimiz sonuçlarda, Rosularia serpentinica (Werdermann) Muirhead ve Teucrium sandrasicum O. Schwarz' ın habitatlarından alınan serpantin toprakların analizlerinde yüksek miktarlarda Ni, Cr, Mg ve Fe konsantrasyonlarına rastlanmıştır, buna karşılık çok düşük oranda Mg/Ca çıkması ise bitki büyümesi ve gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship Rosularia serpentinica (Werdermann) Muirhead and Teucrium sandrasicum O. Schwarz?ın which serpentine endemic plants between the serpentine soils or serpentine rocks,.In the end of the our analyses which the soils ere gatered the habitats of Rosularia serpentinica (Werdermann) Muirhead and Teucrium sandrasicum O. Schwarz are founded high Ni, Cr, Mn, and Fe concentarations However, very low rate of Mg/Ca are showned the negatives affected plant growing.