Impact of passenger comfort level on design of short-span composite steel I-girder high speed railroad bridges
Hızlı trenler için kısa açıklı kompozit I-kirişli köprülerin tasarımına yolcu konfor düzeyinin etkisi
- Tez No: 255803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Küreselleşen dünyada yüksek hızlı demiryolu ulaşımına duyulan talep artışı, ekonomik tasarımın yanısıra demiryolu köprüleründen konforlu geçişi de gerektirmiştir. Bu demiryolu köprülerinin, kompozit çelik I kirişli veya ön germeli prekast I veya kutu kirişli üst yapıları vardır. Açıklık uzunlukları 40 metreye kadar ulaşabilir. Yapı, yapısal olarak güvenli olsa dahi eğer bir noktadan geçen tekerlek yükü frekansı yapı kritik frekansı ile örtüşürse, köprüde ve trende aşırı titeşim oluşabilir. Aşırı titreşim, yolcuları rahatsız edebilir. Bu çalışmanın odağı, kısa açıklı kompozit çelik I-kirişli yüksek hızlı demiryolu köprülerinde yolcu rahatsızlıklarını azaltmak için mutlak asgari açıklık rijitlikleri belirlemektir. Bu çalışmada, değişken açıklıklar, farklı kiriş konfigürasyonları ile çeşitli tren tasarım hızları ve balast rijitlikleri için analiz edilmiştir. Köprülerin kritik frekansları özdeğer analizleri ile belirlenmiştir. Yapısal titreşimlerin belirlenmesi için ise yüksek hızlı tren köprüleri tasarım şartnamelerinde de tavsiye edildiği üzere muharrik güç modelleri kullanılmıştır. Bilindiği üzere rijit yapılar, daha az rijit yapılara nazaran mühim derecede az titreşim derinliğine sahiptirler ki bu yüksek hızlı tren geçişinde konforlu geçişi sağlar.
Özet (Çeviri)
In globalizing world, increase in demand for high speed rail travel requires comfortable ride over bridges while maintaining an economical design. These bridges either have composite steel I-girders, prestressed precast I or box girder superstructures. The span lengths can reach up to 40 meters. If frequency of wheel load pass at a point on bridge matches with one the critical frequencies of the structure, excessive vibration can developed both at the train and the bridge even if the structure is structurally safe. Excessive vibration can discomfort the passengers. Focus of this study is given to identify certain thresholds for the rigidity of span to minimize the passenger discomfort at short-span composite steel I-girder high speed railroad bridges. In this context, various span lengths with different girder configurations have been analyzed under various train design speeds and ballast stiffness. Eigenvalue analyses are performed to determine critical frequencies of bridges. Moving force models are used to determine structural vibrations as recommended by high speed railroad bridge design specifications. It is well-known that stiffer structures can have significantly less vibration amplitudes than lighter ones providing a comfortable ride for high speed train passes.