The effect of group behavior on the pull-out capacity of soil nails in high plastic clay
Yüksek plastisiteli killerde grup davranışının zemin çivilerinin sıyrılma kapasitesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 255807
  2. Yazar: EBRU AKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR SADIK BAKIR, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Zemin çivisi yol ve tünel portal yarmalarında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Sıyrılma kapasitesi, zemin çivisi tasarımındaki en önemli parametre olarak tanımlanabilir. Çivinin sıyrılma kapasitesi benzer zemin özelliği gösteren önceki çalışmalardan ya da ampirik formüllerden belirlenebilir. Arazide yapıma başlamadan önce, tasarımda kullanılan sıyrılma kapasitesini kontrol etmek amacı ile arazi doğrulama testleri yapılır. Yapılan araştırmalarda, kumda her zemin çivisinin sıyrılma kapasitesinin, belirli mesafeden kısa olan aralıktaki çiviler için azaltılması gerektiği belirtilmekle birlikte, kil için böyle bir çalışma bulunmamaktadır.Bu çalışmada, yüksek plastisiteli kil içindeki çivi gruplarında, çivi aralıklarının sıyrılma direncine etkisi incelenmiştir. Sıyrılma deneyleri için kurulan laboratuvar düzeneği, alüminyum model kutusu (330mm (g) x 330mm (y) x 500mm (u)), sıyırma cihazı, basınç göstergesi ve gözlemleme aletlerinden oluşmaktadır. Grup davranışın sıyrılma kapasitesi üzerine etkisinin incelenmesi için tek çivi ile çivi çapının 2 ve 6 katı aralıklı paternlerde çivi gruplarında bir seri sıyrılma deneyleri yapılmıştır. Çiviler, yerlerine zemin numunesinin yerleştirilmesi ve sıkıştırılması sırasında konumlandırılmıştır.Bu çalışmanın kısıtlamaları içinde, 2Ø aralıklı yerleştirilen çivi grubunda yer alan ortadaki çivinin sıyrılma kapasitesinde azalma gözlenmiştir. 6Ø aralıklı yerleştirilen çivi grubunda ise ortadaki çivi sıyrılma kapasitesi çevre çivilerden etkilenmemiştir. Bütün deneylerden elde edilen sıyrılma kapasitesi-çivi yer değiştirmesi grafiklerinde, yüksek sıyrılma kapasitesine eriştikten sonra ani bir düşüş meydana geldiği görülmektedir. Yüksek sıyrılma kapasitesi, çivi yer değiştirmesinin ilk milimetrelerinde mobilize olmaktadır.Deneylerin sayısal analizleri için 3 boyutlu sonlu elemanlar programı kullanılmıştır. Çivilerin ölçülen sıyrılma kapasiteleri, analizler sonucunda hesaplanan sıyrılma kapasiteleri ile karşılaştırılmıştır. Genellikle, deney ve sayısal analiz sonuçları arasındaki tutarlılık tatmin edicidir. Sayısal modellemelerin detayları, gerçek uygulamalardaki zemin çivisi modellemelerinin kavranması için kısaca sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Soil nailing technique is widely used in stabilizing roadway and tunnel portal cut excavations. The key parameter in the design of soil nail systems is the pull-out capacity. The pull-out capacity of the soil nails can be estimated from the studies involving similar soil conditions or can be estimated from the empirical formulas. Field verification tests are performed before the construction stage in order to confirm the parameter chosen in the design of soil nailing system. It is reported in the literature that, the pull-out resistance of a soil nail in sand should be reduced for the nails installed closer than a specific minimum distance, whereas no such requirement have been discussed for nail groups in clays.In this study, the pull-out resistance of nails in high plastic clay are tested to investigate the influence of nail spacing in group applications. The laboratory set-up for the pull-out tests is composed of an aluminum model box (300mm (w) x 300mm (h) x 500 mm (l)), soil sample, reinforcements, pull-out device, overburden pressure applicator and monitoring device. A series of pull-out tests has been carried out on single nails and group of nails with spacings 2 and 6 times the diameter of a nail in order to observe the group effect on the pullout capacity of the nails. The nails are located into their positions during the placement of clay into the box.Within the limitations of this study, it is observed that, there is a reduction in the pull-out capacity of the central nail in 2Ø spaced group. The pull-out capacity of the central nail in nail group with 6Ø spacing, is not affected from the neighboring nails. In all tests, the plots of pull-out load on nail versus nail displacement show that, the peak value of load is followed by a sharp reduction. The peak pull-out load is mobilized at first few millimeters of the nail displacements.A 3D finite element program is used for numerical analyses of the experiments. The measured pull-out capacity of the soil nails are compared by the results of simulated forces obtained from these analyses. By and large, the agreement between the tests and the numerical analyses is observed to be satisfactory. The details of the numerical models are briefly presented in order to give insight into numerical modeling of soil nails in real applications.