Model updating of a helicopter structure using a newly developed correlation improvement technique
Yeni geliştirilmiş korelasyon iyileştirme tekniği ile bir helikopter yapısal modelinin güncellenmesi
  1. Tez No: 255808
  2. Yazar: FATİH ALTUNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sayısal model kullanımı birçok endüstride giderek artmaktadır. Fakat, havacılık endüstrisinde en iyi tasarımın elde edilmesi için sayısal modelleme belki de en büyük öneme sahiptir. Ancak, sayısal hesaplamaların deneysel olarak doğrulanmasına ihtiyaç vardır. Deneyler sadece doğrulama imkânı tanımamakta, sayısal modellerin güncellenmesine de imkân tanımaktadır. Bu sayede, doğrulanmış ve güncellenmiş analitik modeller, her türlü durumun analizinde kolaylıkla kullanılabilmektedir.Bu tezde, bir genel maksat helikopterinin yapısal sonlu elemanlar model güncellemesi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. İlk aşama olarak helikopterin deneysel modal analizleri sarsıcı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen test sonuçları ise LMS Test.Lab yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, helikopterin sonlu elemanlar analizleri MSC.Patran & Nastran yazılımlarında yapılmıştır. Güncelleme çalışmaları öncelikle tüm helikopter gövdesi için uygulanmıştır. Ardından, kuyruk kısmının güncellenmesine çalışılmıştır.Ayrıca, modelden çıkarılması gereken en uygun konumu hesaplayarak daha iyi MAC matrisi elde edilmesine olanak sağlayan yeni bir metot önerilmiştir. Önerilen metot, helikopter modeli için denenmiş ve coMAC metodundan daha iyi çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Numerical model usage has substantially increased in many industries. It is the aerospace industry that numerical models play possibly the most important role for development of optimum design. However, numerical models need experimental verification. This experimental verification is used not only for validation, but also updating numerical model parameters. Verified and updated models are used to analyze a vast amount of cases that structure is anticipated to face in real life.In this thesis, structural finite element model updating of a utility helicopter fuselage was performed as a case study. Initially, experimental modal analyses were performed using modal shakers. Modal analysis of test results was carried out using LMS Test.lab software. At the same time, finite element analysis of the helicopter fuselage was performed by MSC.Patran & Nastran software.Initial updating was processed first for the whole helicopter fuselage then, tail of the helicopter was tried to be updated.Furthermore, a new method was proposed for the optimum node removal location for getting better Modal Assurance Criterion (MAC) matrix. This routine was tried on the helicopter case study and it showed better performance than the Coordinate Modal Assurance Criterion (coMAC) that is often used in such analyses.