Social potentials of pattern: Cedric Price's Fun Palace
Kurgu modellerinin sosyal potansiyelleri: Cedric Prices?ın Fun Palace Projesi
- Tez No: 255810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİN F. GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tezin amacı, sosyal imgelemin tasarım pratigini nasıl yönlendirdigini anlamak ve tartışmak üzere, ütopyanın yeniden okunması ile türetilen kurgu modellerini (patterns) kullanarak Cedric Price'ın Fun Palace projesini incelemektir. Tezde ele alınan sosyal imgelem kavramı, sosyal baglamın elestirel bir bakısla incelenmesi ve bu incelemeler ısıgında mevcut imkanların yeni sosyal tecrübeler olusturmakta kullanılmasını ifade eder. Mimari pratik, politik, kültürel ve finansal degisimlerle etkilesim halindedir. Bu degisimler, mekanın program ve fiziksel açıdan dönüsümünü de gerektirir. Tezde, sosyal deneyimin degisim ve çesitlenme hızını yakalayabilmek için mimari üretimin sosyal imgelemi tasarım sürecine dahil etmesi gerektigi öne sürülmektedir. Buna baglı olarak, kurgu modelleri sosyal imgelemin tasarım sürecine dahil edilmesine yardımcı olan kılavuzlar olarak ele alınmaktadır. Price'ın Fun Palace projesi kurgu modelleri üzerinden yeniden okunarak sosyal imgelem ve sosyal imgelemin esnek program tasarımlarına katkısı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to re-read the design process of Cedric Price?s Fun Palace via ?patterns of utopia? in order to understand and discuss how social imagination guides practice of architecture. Social imagination, as conceptualized in this thesis, denotes the intellectual activity of critically observing the social context and utilizing available resources in favor of new social possibilities. It can be argued that architectural practice is continuously subjected to political, cultural, and financial changes, the accumulation of which may easily bring forth changes in programmatic and physical aspects of space. Thethesis claims that in order to keep in pace with the extents of change and variation in social experience, architectural production requires the integration of social imagination into the design process. Keeping this in mind, patterns of utopia are conceptualized as guidelines that help the integration of social imagination into the design process. In turn, Price?s Fun Palace is re-read from the scope of patterns, in order to understand the relations between social dimension of the project and how this dimension is reflected onto the design of a flexible set of programs.