Modeling of freight transportation on Turkish highways
Türkiye kara yolları üzerinde yük taşımacılığının modellenmesi
- Tez No: 255809
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL, PROF. DR. AYHAN İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Ulaşım plancılarının çoğunlukla karşılaştıkları problem yük ve yolcu talebini tahmin etmektir. Literatürde yolcu taşımacılığına ilişkin pek çok model mevcut iken yük taşımacılığına yüke ilişkin modeller daha sınırlıdır. Yük akımını tahmin etmek yolcu akımının tahminine kıyasla daha karmaşık ve ilgili paydaşlar daha fazladır. Buna ilaveten veri mevcudiyeti en kritik hususlardan birisidir. Bu araştırma ile Türkiye için iller arası yük hareketi tahmin edilmeye çalışılmıştır.Ulaşım insanlığın en önemli aktivitelerinden birisidir ve mekansal ilişkilerde ekonomik gelişme açışından önemli bir rol oynamaktadır. Diğer bir deyişle ekonomik gelişme ve yük akımları ve dolayısı ile ulaştırma arzları arasında kuvvetli bir ilişki mevcuttur. Bölgelerarası ticaretin mekansal anlamda akışı ulaştırma sistemleri üzerinde kendini göstermektedir.Bu çalışma ile mevcut kısıtlı veriler ve etütler kullanılarak, Türkiye için iller arası yük akımını veren ulusal başlangıç-son matrisi elde edilmiştir. Bu ampirik matris kullanılarak bölgelerin oluşturduğu yük miktarları sosyoekonomik ve demografik degişkenlere bağlı olarak çoklu lineer regrasyon analizleri yardımıyla formülüze edilmiştir. Ayrıca iller arası yük akımları ile bölgesel gelişmeler arasındaki etkileşimin analizi yapılmıştır.Bunlara ilaveten illerin ürettiği ve çektiği yük miktarları geleneksel çekim modeli kullanılarak iller arası hareket olarak dağıtılmıştır. Ampirik elde edilen başlangış-son matrisi ile modelden elde edilen başlangıç-son matrisi kıyaslanarak çekim modelinin kalibrasyonu yapılmıştır. Modelin kalibrasyonu ayrıca seyahat mesafesi dağılımı ile de yapılmıştır.Bu araştırmada geleneksel ?dört aşamalı ulaşım talep modeli?nin iki aşaması olan ?seyahat yaratılması? ve ?seyahatin dağıtılması? Türkiye için iller arası ulusal yük talep modellemesi geliştirmek amaçlı uygulanmıştır. Geliştirilen model tek modlu, ulusal ve tek yük grubuna bağlı bir modeldir.
Özet (Çeviri)
Transportation planners are often faced with the problem of estimating passenger and freight flows between regions. In the literature there are many models for passenger flows. However, models about freight flows are more limited. Modeling freight flow is also more complex than modeling passenger flow and there are many agents related with freight flows. In addition, data availability is a critical factor. In this research, freight flows between provinces in Türkiye are forecasted by demand analysis.Transportation is one of the important activities of human beings and plays an important role for spatial interactions in economic growth. In other words, there is a very strong linkage between economic growth and the freight flow, thus transportation demand. Regional trade as spatial flow appears on transportation systems as freight flows.In this study, using the existing limited data and surveys in Türkiye, nationwide origin-destination (O-D) matrix of freight flows between provinces is obtained. Using this empirical matrix, the generation of freight flows of provinces is formulated depending on the socioeconomic and demographic variables by means of multiple linear regression analysis. In addition, interactions of freight flows between provinces and economic growth of regions are investigated.The generations and attractions of provinces as freight flow are distributed between provinces with traditional gravity model. By comparing observed O-D matrix and simulated O-D matrix, gravity model is calibrated. Calibration is also performed by freight trip length distribution.In this research, two steps of traditional ?four-step analysis?, ?trip generation? and ?trip distribution?, are applied to develop nationwide freight demand model between the provinces in Türkiye. The developed model is single-mode, single commodity and nationwide.