?Flexibility? in multi-residential housing projects: Three innovative cases from Turkey
Çok haneli konut projelerinde ?esneklik?: Türkiye?den yenilikçi üç örnek proje
  1. Tez No: 255811
  2. Yazar: DUYGU ALBOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKÖZER, YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Türkiye'deki çok haneli konut tasarımında ?yenilikçi? olan yaklaşımların kavramsal ve operasyonel bağlamlarını, seçilen üç örnek üzerinden incelemeyi ve tartışmayı amaçlamıştır. Kapsayıcı bir kavram olarak, uyarlanabilir olma ve tipolojik çeşitlilik gibi iki ilgili kavramla da ilişkilendirilen ?esneklik? ana çerçeveyi oluşturmak için kullanılmıştır. Araştırma, esneklik ve ilgili kavramların, çok haneli konut bağlamında, N, John Habraken'in ifadesiyle, ?yeni ve dikkate değer bir mimarlık? geliştirmek için kullanılabileceği fikrine dayanmaktadır.Eryaman 3. Etap'ta Ahmet Gülgönen tarafından tasarlanan konut blokları, aynı etapta Tuncay Çavdar tarafından tasarlanan bloklar, ve Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Levent Loft 1 projesi, esneklik arayışları ve yenilikçi bir tasarım anlayışını da sergilemeleri nedeniyle bu çalışma için seçilen örneklerdir. Bu tez esneklik kavramını konut bağlamında ele almaya olanak veren bir kavramsal çerçeve sunmakta, seçilen örnekleri bu çerçeve aracılığıyla değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate and discuss the conceptual and operational contexts of innovative approaches in the design of multi residential housing in Turkey over three selected cases. Flexibility, as an inclusive concept that encompasses adaptability and typological variety, is used to structure the framework of the discussion. The inquiry is based on the idea that flexibility and the associated concepts can be used to develop, in N. John Habraken?s words, ?a new and challenging kind of architecture? in the context of multi residential housing.The housing blocks designed by Ahmet Gülgönen in Eryaman 3rd Stage, and those designed by Tuncay Çavdar in the same stage, and Levent Loft 1 project designed by Tabanlıoğlu Architects are selected as cases. These projects advocate flexibility and also exemplify an innovative approach to design. The thesis introduces a conceptual framework that allows dealing with flexibility in the housing context, and then evaluates the selected cases by means of this conceptual framework.