Finite strip with rigid ends and edge notches
Rijit uçları ve kenar çentikleri olan sonlu uzunluktaki şerit
  1. Tez No: 255819
  2. Yazar: DENİZ ERÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RUŞEN GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, ortasında iki kenar çatlağı (çentik) bulunan 2L uzunluğunda ve 2h genişliğinde simetrik, bir şeridi incelemektedir. Çentiklerin herbiri h?a genişliğindedir. Şeridin iki ucuna rijit levhalar yapıştırılmıştır. Bu levhalar vasıtasıyla, şeride, eksenel ve p0 şiddetinde düzgün yayılı çekme kuvveti uygulanmaktadır. Şeridin, lineer elastik ve izotrop bir malzemeden imal edildiği kabul edilmektedir. Sonlu uzunluktaki şerit problemi için, y=0 düzleminde b?a genişliğinde iki iç çatlak ve y=± L düzlemlerinde 2c genişliğinde iki rijit enklüzyonun bulunduğu, 2h genişliğinde sonsuz uzunluktaki bir şerit ele alınmaktadır. Rijit enklüzyonların genişliği şeridin genişliğine ulaştığında, enklüzyonlar arasında kalan şerit parçası sonlu uzunlukta bir şerit problemine dönüşmektedir. İç çatlakların dış kenarları şeridin kenarlarına ulaştğında da, iç çatlaklar kenar çatlak (çentik) halini almaktadır. Genel denklemler Fourier dönüşüm tekniği kullanılarak çözülmekte ve bu denklemler üç tekil integral denkleme indirgenmektedir. Bu üç integral denklem Gauss-Lobatto ve Gauss-Jacobi integrasyon formülleri kullanılarak bir lineer cebir denklem takımına çevrilmekte ve sayısal olarak çözülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers a symmetrical finite strip with a length of 2L and a width of 2h containing two collinear edge cracks located at the center of the strip. Each edge crack has a width h?a. Two ends of the finite strip are bonded to two rigid plates through which uniformly distributed axial tensile loads of intensity p0 are applied. The finite strip is assumed to be made of a linearly elastic and isotropic material. For the solution of the finite strip problem, an infinite strip of width 2h containing two internal cracks of width b?a at y=0 and two rigid inclusions of width 2c at y=± L is considered. When the width of rigid inclusions approach the width of the strip, the portion of the infinite strip between the inclusions becomes identical with the finite strip problem. When the outer edges of the internal cracks approach the edge of the strip, they become edge cracks (notches). Governing equations are solved by using Fourier transform technique and these equations are reduced to a system of three singular integral equations. By using Gauss-Lobatto and Gauss-Jacobi integration formulas, these three singular integral equations are converted to a system of linear algebraic equations which is solved numerically.