Usage of spouted bed and microwave assisted spouted bed dryers in bulgur production
Bulgur üretiminde fıskıyeli yataklı ve mikrodalga yardımlı fıskıyeli yataklı kurutucuların kullanılması
  1. Tez No: 255820
  2. Yazar: LEYLA NESRİN KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞUMNU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı fıskıyeli yataklı ve mikrodalga yardımlı fıskıyeli yataklı kurutucuların bulgurun kuruma hızı ve kalite parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Kuruma deneyleri üç hava sıcaklığı (50, 70, 90oC) ve iki mikrodalga gücünde (288 W, 624 W) gerçekleştirilmiştir. Kalite parametreleri, haşlanıp kurutulmuş buğday için yığın yoğunluk, görünen yoğunluk, görünen gözeneklilik, iç gözeneklilik, mikroyapı ve renk; bulgur için verim ve su emme kapasitesi olarak seçilmiştir.Kuruma hızı hava sıcaklığı ve mikrodalga gücüyle artmıştır. Mikrodalga yardımlı fıskıyeli yataklı kurutucu, 288 W ve 624 W mikrodalga güçlerinde kuruma süresini fıskıyeli yataklı kurutucuya göre sırasıyla en az %60 ve %85 düşürmüştür.Fıskıyeli yatakta ve mikrodalga yardımlı fıskıyeli yatakta bulgurun etkin nem yayınma katsayılarının ortalama olarak sırasıyla 2.356x10-10 ve 8.398x10-10 m2/s düzeyinde olduğu bulunmuştur.Fıskıyeli yataklı kurutmada hava sıcaklığının renk dışındaki kalite parametrelerine etkisi önemli olmamıştır. Haşlandıktan sonra kurutulan buğdayın iç tane gözenekliliği, küreselliği ve L* değeri hava sıcaklığı ve mikrodalga gücüyle artmıştır. Bulgurun verimi ve su emme kapasitesi mikrodalga gücü arttıkça azalma eğilimi göstermiştir.SEM analizlerine göre mikrodalga yardımlı fıskıyeli yataklı kurutucuda kurutulan numunelerin hava ile kurutulanlara göre daha gözenekli olduğu gözlenmiştir. Mikrodalga yardımlı fıskıyeli yataklı kurutmada fıskıyeli yataklı kurutmaya göre daha düşük su emme kapasitesi, yığın yoğunluk ve görünen yoğunluk, daha yüksek küresellik ve daha açık renk gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the effect of spouted bed and microwave assisted spouted bed drying on drying rates and quality parameters of bulgur. The drying experiments were performed at three air temperatures (50, 70, 90oC) and at two microwave powers (288 W, 624 W). Quality parameters were selected as bulk density, apparent density, apparent porosity, internal porosity, microstructure analysis, and color for dried cooked wheat; yield and water absorption capacity for bulgur.The drying rate increased with air temperature and microwave power. Microwave assisted spouted bed drying at microwave power of 288W and 624 W reduced drying time by at least 60% and 85%, respectively compared to spouted bed drying.The effective moisture diffusivities of bulgur in the spouted bed and microwave assisted spouted bed drying were found to be 2.356x10-10 and 8.398x10-10 m2/s on the average, respectively.The effect of air temperature on product quality except color was not significant in spouted bed drying. Interior kernel porosity, sphericity and L* value of dried cooked wheat increased with air temperature and microwave power. Yield and water absorption capacity of bulgur tended to decrease as microwave power increased.According to SEM analysis, more porous structure was observed in wheat samples dried in microwave assisted spouted bed compared to air dried ones. In microwave assisted spouted bed drying, lower water absorption capacity, bulk density and apparent density, higher sphericity and lighter color were observed as compared to spouted bed drying.