Seismic retrofitting of reinforced concrete buildings using steel braces with shear link
Betonarme binaların kesme bağlantı elemanlı çelik çubuklar kullanılarak deprem güçlendirmesi
- Tez No: 255821
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Yakın geçmişte gerçekleşen şiddetli depremlerin çeşitli ülkelerde altyapıya verdiği büyük zararlar, mevcut olan birçok betonarme binanın deprem etkilerine karşı olan korunmasızlığını ortaya çıkarmıştır. Buna bağlı olarak, bu tez çalışması deprem etkilerine karşı, mevcut zayıf betonarme binaların performansını iyileştirmek üzere yapılandırılmış bir sismik güçlendirme yöntemi üzerine odaklanmıştır. Önerilen yöntem, çelik bir çerçeve sistemi, çapraz çelik çubuklar ve klasik bir enerji sönümleyici olan kesme bağlantı elemanından oluşmaktadır. Önerilen sismik güçlendirme sistemi (ÖSGS) betonarme binanın açıklıkları içine yerleştirilerek uygulanır. Buna ek olarak, bu çalışma kapsamında, bir güçlendirme tasarım metodu da geliştirilmiştir. Geliştirilen tasarım metodu performansa dayalı tasarım esasına dayanmaktadır. Önerilen tasarım metodu, betonarme binaya etkiyen deprem enerjisinin bina yüksekliği boyunca düzgün biçimde sönümlenmesini sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. ÖSGS? nin yanısıra kısa dolgu kesme panellerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen klasik bir güçlendirme yöntemi de mevcut bir okul ve ofis binasına uygulanmıştır. ÖSGS? nin etkinliğini değerlendirmek amacıyla, binaların orjinal ve güçlendirilmiş halleri için doğrusal olmayan zaman tanım analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, ÖSGS? nindepremlerin binalar üzerindeki yıkıcı etkisini etkili şekilde azaltabileceğini göstermiştir. ÖSGS? yle güçlendirilen bina, kısa dolgu kesme panelleri kullanılarak klasik şekilde güçlendirilen binaya göre daha kararlı bir yanal kuvvet-deplasman davranışına ve arttırılmış enerji sönümleme kapasitesine sahiptir. ÖSGS? yle güçlendirilen ve kısa dolgu kesme panellerinin kullanılmasıyla klasik şekilde güçlendirilen binaların kat deplasmanları küçük şiddetteki yer hareketleri için karşılaştırılabilir seviyededir. Ancak, orta ve yüksek şiddetli yer hareketleri için, ÖSGS? yle güçlendirilen binaların kat deplasmanları, kısa dolgu kesme panellerinin kullanılmasıyla klasik şekilde güçlendirilen binaların kat deplasmanlarından çok daha küçüktür.
Özet (Çeviri)
The catastrophic damage to the infrastructure due to the most recent major earthquakes around the world demonstrated the seismic vulnerability of many existing reinforced concrete buildings. Accordingly, this thesis is focused on a proposed seismic retrofitting system (PSRS) configured to upgrade the performance of seismically vulnerable reinforced concrete buildings. The proposed system is composed of a rigid steel frame with chevron braces and a conventional energy dissipating shear link. The retrofitting system is installed within the bays of a reinforced concrete building frame. A retrofitting design procedure using the proposed seismic retrofitting system is also developed as part of this study. The developed design methodology is based on performance-based design procedure. The retrofitting design procedure is configured to provide a uniform dissipation of earthquake input energy along the height of the reinforced concrete building. The PSRS and a conventional retrofitting system using squat infill shear panels are applied to an existing school and an office building. Nonlinear time history analyses of the buildings in the original and retrofitted conditions are conducted to assess the efficiency of the PSRS. The analyses results revealed that the PSRS can efficiently alleviate the detrimental effects ofearthquakes on the buildings. The building retrofitted with PSRS has a more stable lateral force-deformation behavior with enhanced energy dissipation capability than that of the one retrofitted with squat infill shear panels. For small intensity ground motions, the maximum inter-story drift of the building retrofitted with the PSRS is comparable to that of the one retrofitted with squat infill shear panels. But for moderate to high intensity ground motions, the maximum inter-story drift of the building retrofitted with the PSRS is considerably smaller than that of the one retrofitted with squat infill shear panels.