Effectiveness of set accelerating admixtures with different cement types
Farklı çimento tipleri ile priz hızlandırıcı katkıların etkinliği
  1. Tez No: 255822
  2. Yazar: DİDEM TUĞBA ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Betondaki ana bileşenlerden biri olan priz hızlandırıcı ve mineral katkılar, esasen hem tazehem de sertleşmiş betonun özelliklerini düzeltmek için kullanılırlar.Bu tezin kapsamında hemen hemen aynı inceliğe sahip 4 çeşit çimento bulunmaktadır.Karışımlar, TS EN 197-1 standardına uygun olarak doğal pozzolan, yüksek fırın cürufu vekireçtaşı ile iki çeşit priz hızlandırıcı katkı, trietanolamin (TEA) ve kalsiyum format (CF),kullanılarak hazırlanmıştır.Priz hızlandırıcı katkılar ile farklı tip çimentoların priz süresine, su ihtiyacına ve basınçdayanımına olan etkisi ilgili ASTM standardlarına uygun olarak deneysel bir çalışma ilearaştırılmıştır.Sonuç olarak, su ihtiyacına, prize ve dayanıma olan etkileri nedeniyle deneyde kullanılanpriz hızlandırıcı katkıların miktarlarının uygun olduğu gözlenmiştir. Mineral katkılar ileklinkerin yoğunluk farkından dolayı normal kıvam ve %110 akma için su gereksinimindevolümetrik bazda düşünülmelidir. Normal kıvam ve %110 akma için su ihtiyacı ile prizsüresinde, priz hızlandırıcı katkıların etkinliği mineral katkının türüne ve miktarına bağlıdır.Normal kıvam ve %110 akma için su ihtiyacında CF'nin yol açtığı artış, TEA'ya göre dahafazladır. Priz sürelerinde TEA ve CF'nin hızlandırıcı etkisi %6 mineral katkı içerençimentolarda daha belirgindir. Priz hızlandırıcı katkıların basınç dayanımına etkisi isenumuneyaşı, mineral katkıların türü ve miktarı ile değişiklik göstermektedir. Genellikle tümçimento tipleri için erken dayanım TEA'nın artışı ile artarken uzun dönem dayanımı iseCF'nin artışı ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accelerating and mineral admixtures, one of the major ingredients in concrete, are primarilyused to modify the properties of both fresh and hardened concrete.Within the scope of this thesis, there were four types of cements having almost identicalfineness. The mixes were prepared by using natural pozzolan, blast furnace slag andlimestone conforming to TS EN 197-1 and two types of accelerating admixtures, namelytriethanolamine (TEA) and calcium formate (CF).The effect of set accelerating admixtures with different cement types on the setting time,water demand and compressive strength has been analyzed by an experimental study inaccordance with relevant ASTM standards.Finally, it has been observed that the amount of the accelerating admixtures used is suitablebecause of their effects on the water demand, setting and strength. Due to the densitydifference of mineral admixtures and clinker, the normal consistency and 110% flow watercontent should be considered on a volumetric basis. The effectiveness of the acceleratingadmixtures on the normal consistency water, 110% flow water content and setting timedepends on the type and amount of mineral admixtures. The increase caused by CF in thenormal consistency and 110% flow water content is higher than that by TEA. The acceleratingeffect of TEA and CF on the setting times is more significant for cements incorporating 6% mineral admixture.The effects of accelerating admixtures on the compressive strength change with specimen age, type andamount of mineral admixtures. Generally, for all cement types, early age compressive strengths increasewith the increase of TEA, however long term strengths increase by increasing CF.