Computer aided engineering of an unmanned underwater vehicle
Bir insansız su altı aracının bilgisayar destekli tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 255833
  2. Yazar: NECMETTİN CEVHERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, PROF. DR. SITKI KEMAL İDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bir insansız sualtı aracının kavramsal tasarımı esnasında gerçekleştirilenhidrodinamik ve ısıl analizler bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Gövdeninşekline çeşitli sualtı aracı şekillerinin değerlendirilmesi sonucu karar verilmektedir.Boyutlar ise cihazların gövde içine yerleşiminden sonra ortaya çıkmaktadır.Elektronik ekipmanın bulunduğu bölmenin ısınmasına dair analizler ticari birhesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı olan FLUENT yardımı ile yapılmaktadır.Önerilen tasarımın performans analizleri de FLUENT ile yapılmaktadır. Analizlerdenönce bazı doğrulama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda Series 58 adıverilen bir grup gövdeden 4159, 4158 ve 4154 modelleri deneysel referans olarakalınmaktadır. Bu modellerin toplam direnç katsayıları yapılan analiz sonuçları ilekıyaslanmaktadır. Bu analizler esnasında ağ yoğunluğu, türbülans modeli, duvaryakınındaki akışı modelleme yöntemleri ve giriş türbülans yoğunluğu değiştirilerekçözümlere etkileri gözlemlenmektedir. Uygun bir türbülans modeli seçilerek aracınileri ve yukarı yönde hareketleri incelenmekte ve verilen tasarım kıstaslarınısağlaması şartı kontrol edilmektedir. Gövde çıkıntılarının dahil edildiği ve edilmediği modelleryaratılarak bu çıkıntıların toplam sürüklenme kuvvetine etkilerigözlemlenmektedir. Analizler sonucu gövdenin istenen hız kriterlerini sağladığı vesızdırmaz orta bölümde aşırı ısınma oluşmadığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydrodynamic and thermal analyses performed during the conceptual design of anunmanned underwater vehicle are presented in this study. The hull shape isdetermined by considering alternative shapes and the dimensions are determinedfrom the internal arrangement of components. Preliminary thermal analyses of thewatertight section are performed with a commercial software called FLUENT tocheck the risk of over-heating due to the heat dissipation of devices.Performance of the proposed hull design is analyzed by FLUENT. Beforesimulations of the vehicle, validation studies are performed. Models 4159, 4158 and4154 of Series 58 are chosen as the experimental reference. Their total resistancecoefficients are compared with the results of the validations analyses. Mesh densities,turbulence models, near wall modeling approaches and inlet turbulence intensitiesare varied to understand their effects on the accuracy of predictions. A suitableturbulence modeling approach is chosen to analyze forward and vertical motions ofthe vehicle to check whether speed requirements are fulfilled. Hull configurations withand without appendages are used to observe their effects on total drag. It isobserved that the proposed design satisfies speed requirements of the vehicle and nooverheating is expected in the watertight section.