Stabilization of expansive soils using bigadic zeolite (boron by-product)
Şişen zeminlerin bigadiç zeolidi (bor yan ürünü) kullanılarak stabilizasyonu
- Tez No: 255839
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Şişen zeminler dünya çapında bir problem olup, inşaat mühendislerine çeşitli sorunlar teşkil etmektedir. Bu tür zeminler suya maruz bırakıldıklarında şişip, kurutulduklarında büzüşürler. Bu zeminlerin stabilizasyonu için en yaygın ve ekonomik metod hacim değişikliklerini önleyici katkılar kullanmaktır. Bu çalışmada Bigadiç zeolidinin (bor yanürünü) şişme potansiyeline etkisi incelenmektedir. Kullanılan şişen zemin numunesi laboratuarda kaolin ve bentonit karıştırılarak hazırlanmıştır. Bigadiç Zeolidi (bor yanürünü) ağırlıkça %0 ila %25 oranında katılmıştır. Örneklerin dane çapı dağılımı, kıvam limitleri, şişme yüzdeleri ve şişme hızı tespit edilmiştir. Ayrıca 7 ve 28 gün kür uygulanmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonucunda, Bigadiç zeoliti (bor yanürünü) eklenmesinin laboratuar ortamında yapay olarak hazırlanmış şişen zeminin şişme potansiyelini ve şişme hızını düşürdüğü görülmüştür. Stabilize edilen numunelerin şişme yüzdeleri ve şişme hızları kürden olumlu etkilenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Expansive soils are a worldwide problem that poses several challenges for civil engineers. Such soils swell when given an access to water and shrink when they dry out. The most common and economical method for stabilizing these soils is using admixtures that prevent volume changes. In this study the effect of using Bigadic zeolite (boron by-product) in reducing the swelling potential is examined. The expansive soil is prepared in the laboratory by mixturing kaolinite and bentonite. Bigadic zeolite (boron by-product) is added to the soil at 0 to 25 percent by weight. Grain size distribution, Atterberg limits and swell percent and rate of swell of the mixtures are determined. Specimens are cured for 7 and 28 days. As a result of the experimental study, it was seen that addition of Bigadic zeolite (boron by-product) decreased swelling potential and rate of swell of the artificially prepared expansive soil specimen at laboratory conditions. The swell percentage and rate of swell of the stabilized specimens are affected positively by curing.