Bazı melez bezelye çeşitlerinin konserve üretimine uygunluklarının saptanması
  1. Tez No: 2062
  2. Yazar: SEMA ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada Sprinter, Green Pearl, Hurst Beagle, Rally, Coronado, Hurst Titania, Juvel, Jof, Hurst Green Arrow, Ofelia, Skinado ve Fonado çeşidi bezelyeler farklı iki sterilizasyon sı caklığında konserveye işlenerek, kalite kriterleri araştırılmış tır. Hammadde analizleri yapıldıktan sonra bezelyelerin dane büyüklüğü sabit tutularak 8.5 mm elek üstünde kalan daneler kon serveye işlenmiştir. Sadece Fonado çeşidi bu sınıflamanın dışın da tutularak konserveye işlenmiştir. Sınıflandırılan bezelyeler kaynar suda 5 dakika haşlanmış, daha sonra soğutulmuştur. Bezel yeler 1/1 kg' lık teneke kutulara 500 g tartılarak doldurulmuş, kutulara % 2 tuz içeren salamura ilave edildikten sonra kapatıl mıştır. Kutular 118°C*de 15 dakika ve 121°C*de 15 dakika steri lize edilmişlerdir. Üretilen bezelye konservelerinde 6 ay depo lamadan sonra fiziksel, kimyasal ve duyusal analizler yapılmış, hammadde ve konserve analiz sonuçları kıyas lanmış t ir. 118°C'lik sterilizasyon sıcaklığının bezelye konservesi için yeterli olduğu saptanmış ve bu sıcaklıkta gıda maddeleri kayıplarının daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARX Quality characteristics of the cans produced from 12 hybrid peas. In this study, the qualities of the cans produced from Sprinter, Green Pearl, Hurst Beagle, Rally, Coronado, Hurst Ti tanla, Juvel, Jof, Hurst Green Arrow, Ofelia, Skinado,and Pana- do varieties using two different sterilization temperature were investigated. Physical and chemical analyses were carried out on the raw material. The pea samples were classified on a screen and the seeds larger than 8,5 mm except Ponado variety were proces sed. The peas were blanched in boiling water for 5 minutes and cooled. 500 grams of peas and the brine containing 2% salt were put in cans of 1 kg capacity. The cans were sterilizet at 118°C and 121°C for 15 minutes. Physical, chemical and sensory analyses were carried out on the canned peas after 6 months of storage and the results were compared with the results of raw material analyses. It was found that the sterilization at 118°C was suffi cient for canned peas, and the nutritive losses were lower than sterilization at 121°C. All of the pea samples were good enough for producing pea can.