Development of control allocation methods for satellite attitude control
Uydu yönelim kontrolu için kontrol dağılım metotlarının geliştirilmesi
- Tez No: 255841
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP, YRD. DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde benzer ve benzer olmayan artık eyleyiciler kullanarak uydu yönelim kontroluve manevra esnasındaki kontrol dağılım metodları anlatılmaktadır. Ayrıca, jiroskoplimitli bir gimbal açısına sahip oldu?gu zaman Moment Kontrol Jiroskop (MKJ) sürüşü anlatılmaktadır.Piramit şeklinde monte edilen MKJ kümesi için tüm momentum zarfı elde edilmiştir.Ayrıca, bu zarf gimbal hareket bölgesi artı-eksi 90 degree olarak sınırlandırılması durumu için de elde edilmiştir.Moore Penrose (MP) sanki ters sürüşü ve karma ters sürüş tekniklerikullanılarak sürüş¸ simulasyonları sunulmuştur ve uydu sürüş simulasyonu esnasındagimbal dönüş açısının limitlere erişmesinden kaçınarak önceden planlanmış karmasürüş tekniğinin başarısı ispatlanmıştır.Artık eyleyicili sisteme bir yaklaşım olarak benzer olmayan eyleyiciler için MKJve tork çubuğu kullanılmıştır. Sürüş simulasyonları farklı sürüş yöntemleri kullanaraksabit tork ve istenen uydu yönelim manevra senoryaları için gerçekleştirilmiştir.Karma ters sürüş algoritmasının, MP sanki ters sürüşü üzerindeki başarısı gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the attitude control of satellites with similar and dissimilar actuatorsand control allocation methods on maneuvering. In addition, the control momentgyro (CMG) steering with gyroscopes having limited gimbal angle travel is alsoaddressed.Full Momentum envelopes for a cluster of four CMG?s are obtained in a pyramid typemounting arrangement. The envelopes when gimbal travel is limited to plus-minus 90degree arealso obtained. The steering simulations using Moore Penrose (MP) pseudo inverse as wellas blended inverse are presented and success of the pre planned blended inverse steeringin avoiding gimbal angle limits is demonstrated through satellite slew maneuversimulations, showing the completion of the maneuver without violating gimbal angletravel restrictions. Dissimilar actuators, CMG and magnetic torquers are used as anapproach of overactuated system. Steering simulations are carried out using differentsteering laws for constant torque and desired satellite slew maneuver scenarios.Success of the blended inverse steering algorithm over MP pseudo inverse is alsodemonstrated.