A unified approach to speech enhancement and voice activity detection
Konuşma işaretinin iyileştirilmesi ve ses aktivitesi algılama için bütüncü bir yaklaşım
  1. Tez No: 255859
  2. Yazar: CEYHAN KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT M. ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, konuşma işaretinin iyileştirilmesi ve ses aktivitesi algılama (SAA) için bütüncü bir sistem önerilmiştir. Önerilen sistemde SAA ve konuşma işareti iyileştirme blokları arasında karşılıklı bilgi alışverişi bulunmaktadır. Bütüncü sistemin SAA bloğunda kullanılmak üzere; yeni, gürbüz ve düşük karmaşıklıklı bir SAA algoritması önerilmiştir. Önerilen yeni SAA algoritması periyodiklik ve spektral enerji dağılımı ve spektral enerji farklılığından elde edilen enerji ölçütlerini kullanmaktadır. Konuşma işareti iyileştirme bloğu için Modi ? ye Wiener Süzgeci (MWS) algoritmasından yaralanılmıştır. SAA ve MWS algoritmaları arasındaki karşılıklı bilgi alışverişinin her iki algoritmanın performansını arttırması ve bütüncü sistemin ses tanıma sistemlerine gürbüzlük açısından sağladığı katkılar gösterilmiştir. Geliştirilmiş algoritmaların her ikisi de döngüsüzdür. Bu nedenle, önerilen bütüncü sistem gerçek zamanlı uygulamalar için caziptir.
Özet (Çeviri)
In this work, a uni ? ed system for voice activity detection (VAD) and speech enhancement is proposed. In the proposed system, there is mutual exchange of information between VAD and speech enhancement blocks. A new, robust and low complexity VAD algorithm is implemented for the VAD block of the uni ? ed system. The newly proposed VAD algorithm uses a periodicity measure and an energy measure obtained from spectral energy distribution and spectral energy di ? erence of the input speech data. For the speech enhancement block, the Modi ? ed Wiener Filtering (MWF) algorithm is utilized. It has been shown that the utilization of information exchange between the VAD and MWF algorithms in the uni ? ed system increases the performance of both algorithms and the proposed uni ? ed system improves the robustness of a speech recognition system signi ? cantly. Both of the enhanced algorithms are non-iterative. Therefore, the proposed uni ? ed system is computationally attractive for real-time applications.