Simulation modeling of body weight dynamics and web game development
Vücut ağırlığı benzetim modeli ve web oyunu geliştirilmesi
- Tez No: 255860
- Danışmanlar: PROF. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin birinci kısmında, sağlıklı bir yetişkinin vücut ağırlığı dinamiğinin geçerlenmiş bir benzetim modeli geliştirilmiştir. Bu model, insan vücut ağırlığının uzun dönemdeki değişimini benzetmektedir ve büyük oranda Hall'un vücut ağırlığı benzetim modeli temel alınarak geliştirilmiştir.Bu çalışma, Hall'un modelinin nedensel yapısının geçerliliğini göstermek için, sistem dinamiği yaklaşımının geçerleme testlerini kapsamlı bir şekilde kullanmıştır. Uygulanan geçerleme testleri, farklı diyet rejimleri altında modelin gerçekçi bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Tezdeki benzetim modeli, Hall'un modelinden birkaç yerde ayrılmaktadır: Birincisi, nedensellik ilişkilerini vurgulayan bazı sadeleştirmeler yapılmıştır. İkincisi, aşırı enerji harcama durumunda, sistemin geçerli davranış üretmesini sağlayan ikincil oksitlenme adı verilen varsayımsal bir süreç eklenmiştir. Üçüncüsü, değiştirilmiş modelin herhangi bir sağlıklı yetişkine uyarlanabilmesi için, benzetim yapılan kişiye özgün metabolik özellikleri veren genel formüller türetilmiştir.Tezin ikinci kısmında, herhangi bir sistem dinamiği modelinden web tabanlı bir benzetim oyunu üreten ve çalıştıran bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım, varolan yazılımlara birkaç bakımdan üstündür. Birincisi, üzerinde yeni araçların geliştirilebileceği açık bir platform sunmaktadır. İkincisi, bu yazılım, diğer tüm sistem dinamiği model kurma yazılımları için web oyunları üretebilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu oyun kurucusu kullanılarak, Hall'un değiştirilmiş vücut ağırlığı benzetim modeli için web tabanlı bir oyun üretilmiştir. Oyun kurucusu yazılımı, sistem dinamiği araştırmacılarına, kendi modelleri için, web tabanlı benzetim oyunları üretme imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first build a valid simulation model of the body weight dynamics system of a healthy, adult person. The model simulates the long term dynamics of the body weight, based upon Hall's body weight simulation model.We perform extensive validation testing of Hall's model by using system dynamics approach to evaluate the validity of the model's causal structure. The validation tests show that the model has realistic behaviors under various dieting regimes. There are a few modification areas in which our model differs from Hall's original model. Firstly, our model has some simplifications that highlight the causality relationships more clearly, while maintaining the validity. Secondly, our model incorporates a hypothesized process called secondary oxidation to make the system produce valid behavior under very high energy expenditures. Thirdly, we render the model generic for any healthy, adult person, and we deduce the formulas of metabolic parameters to customize the generic model to the specific, simulated person.In the second part of the thesis, we develop a software (Mashap) that automatically generates and runs a web based simulation game for any system dynamics model. Our software has some important advantages over the existing ones: First, it is an open platform on which new tools can be built. Second, it is built for generating web games for all system dynamics modeling software. We finally use the game generator to develop a web based game for our modified body weight dynamics model. The game generator will enable the system dynamics researchers to build web based gaming environments for their own models.