An investigation of the water efficiency credits in international green building assessment systems and a roadmap for their implementations in Turkey
Uluslararası yeşil bina değerlendirme sistemlerinin su verimliliği bölümlerinin araştırılması ve Türkiye uygulamaları için yol haritasının çıkarılması
  1. Tez No: 255870
  2. Yazar: MUSTAFA HAMİT YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, gelişmekte olan dünyada en önemli konulardan biri halinegelmiştir. Yapı inşası ve işletmesi; hammadde tüketimi, su kullanımı, enerji kullanımı,atmosferik emisyonlar ve atık oluşturması gibi geri çevrilemeyen çevresel etkilerisebebiyle sürdürülebilir kalkınmada önemli bir yer teşkil etmektedir. Yapılar için çevreseldeğerlendirme sistemleri bu etkileri ölçüp kontrol altına almak ve çevresel etkileri gözönünde bulundurarak yapıların performanslarını değerlendirmek amacıyla ortayaçıkmışlardır. Yapılarda suyun verimli kullanımı bütün çevresel değerlendirmesistemlerinde kritik bir konu olarak görülmekle birlikte bu unsurun değerlendirme sistemiiçindeki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Dünya üzerinde kabul gören en temel iki çevreseldeğerlendirme sistemi olan İngiliz BREEAM ve Amerikan LEED sistemleri, yapılardakisuyun verimli kullanımını kendilerine özel metotlarla değerlendirmektedirler. Her ikisistemin farklı yaklaşımları üç ana başlık altında toplanabilir. Bunlar; sıhhi tesisatta içmesuyu kullanımının azaltılması ve geri kazanılmış su kullanımı, peyzaj sulamasında içmesuyu kullanımının azaltılması ve son olarak su tüketiminin denetlenmesi ve kaçak kontrolüolarak sıralanabilir. Bu çalışmada BREEAM ve LEED sistemlerinin su verimliliğibölümleri yukarıdaki üç ana başlık altında her bir kredinin derinlemesine analizedilmesiyle detaylı olarak incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Daha sonra; tatbikedilmiş uygulamalar, Türk standartları ve potansiyel fırsatlar göz önüne alınarakTürkiye'de uygulanabilirlikleri tartışılmıştır. Bu çalışmanın amacı hem uluslararası yeşilbina sertifikalarını almayı hedefleyen gelecek projelere yol göstermek hem de çevreseldeğerlendirme sistemlerini inceleyecek gelecek araştırmalara ön ayak olmaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development is one of the major issues for our developing world.Building construction and operation constitute a vital element in sustainable development,having irreversible impacts on the environment regarding the consumption of rawmaterials, potable water use, energy use, atmospheric emissions and waste generation.Building environmental assessment methods have emerged in order to control and evaluatesuch environmental effects of buildings and assess the building performance across a broadange of environmental considerations. Water efficiency is a key subject in every greenbuilding assessment system and is gradually becoming more important than it was in thepast. Regarded as the primary assessment systems, BREEAM and LEED measure waterefficiency in their own ways. The approaches of both rating systems can be classifiedunder three main categories which are the reduction of potable water use in sanitaryapplications and recycled water usage, the reduction of potable water usage on landscapingand water consumption monitoring and leakage control. In this thesis, the methods ofBREEAM and LEED on water efficiency are deeply investigated and compared throughhese three main subjects with a thorough analysis of individual credits. Then, theapplicability in Turkey is discussed indicating the implementations, Turkish standards andpotential opportunities. This research aims not only to be a roadmap for the forthcomingprojects intended to be certified under international green building assessment systems, butalso to be a pioneer for the prospective studies that aim to analyze the environmentalassessment systems.