Do more people make the code more defect prone?: Social network analysis in oss projects
Fazla insan kod bozukluğa yol açar mi?: OSS projelerinin içindeki bir sosyal ağ analizi
- Tez No: 255888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAR BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir yazılım kalite modeli üç ana unsurdan olusur. Bunlar `ürün', `süreç' ve `insan`dır. Literatürde `süreç' ve `ürün' ile ilgili çalışmalar pek çok yazılım kalite modelinde çalışılmaya değer bulunmuştur; ama `insan'ı modelleyen calışmalar azdır. Açık Kaynaklı Yazılım Geliştirme Projeleri'nde yazılımcılar arasındaki etkileşim ile yazılımcılar ve yazılımla ilgili etkileşimleri, kapalı kaynak kodlu projelerdeki etkileşimlerden daha da onemlidir.Açık kaynaklı yazılımda kesin olarak tanımlanmamış süreçler, genellikle insanın önemini artırmaktadır. Bu araştirmada açik kaynaklı yazılım geliştirme projelerinde insan`ın sosyal ağını keşfetmeyi amaçladık. Yazılımcıların yazılım kalitesiyle olan ilişkisini araştırmak amaciyla sosyal ağ metriklerini dört geniş ölçekli açık kaynaklı yazılımdan cıkarttık ve iki deney yapıldı. İlk olarak: sosyal ağ metriklerinin kod hatalarini ne derecede dogru tahmin ettiğini incelendi. İkinci olarak; sosyal ağın, açik kaynaklı yazılımdaki hataları belirlemek üzerine etkisini incelendi.Deney sonuçlarımız; sosyal ağ metriklerinin hataları belirlemede, ?statik kod? veya ?churn metrikleri? uzerine kayda değer bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Öte yandan, sonuçlarımız sosyal ağın karmaşıklıgı ile hata bulma olasılığı arasinda olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A software quality model consists of three pillars: 3Ps (Product, Process, and People). Many software quality models in the literature has so far taken process and product related attributes into consideration, but there are very few studies that model people. In Open Source Software (OSS) development projects developers and their interactions with each other and the software product are even more important than closed loop projects.In open source software loosely defined processes usually increase the significance of people. In this research we are motivated to explore the social network of people in OSS projects. We extracted the social network metrics of developers in four large-scale open source software to examine their relation to software quality in twofold. First, we analyzed the effect of social network metrics in predicting post release defects. Second, we explored the effect of social networks to defect proneness of open source software.Our experiment results showed that social network metrics do not have a distinct impact over and above static code and churn metrics in predicting defects. On the other hand, our results revealed that there is a positive correlation between social network complexity and defect proneness.