Statistical analysis of maritime activities and accidents in the Strait of Istanbul
İstanbul Boğazı deniz olayları ve kazalarının istatistiksel incelemesi
  1. Tez No: 255887
  2. Yazar: IŞIL BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Karadeniz ve Akdeniz'i bağlayan suyolu sisteminin önemli bir bileşeni olması nedeniyle İstanbul Boğazı dünyada çok büyük stratejik öneme sahiptir. Boğazdan günlük olarak ortalama 160 gemi geçişi sağlanmaktadır ve bunların önemli bir kısmı tehlikeli madde taşımaktadır. Boğazın dar ve kavisli yapısı, elverişsiz meteorolojik koşullar (boğazdaki görüş koşullarını etkileyen akıntı, sis, rüzgar ve yağışlar), yoğun yerel trafik, boğazdaki gemi trafiğini karmaşık ve riskli kılmaktadır. Pek çok veri kümesinin istatistiksel analizine dayalı olan bu çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde, benzetim tabanlı risk çalışmalarını desteklemek ve çalışmalara girdi sağlamak amacıyla, deniz trafiğini ve böylelikle kaza potansiyelini etkileyen önemli iki faktör, transit gemi geliş süreci ve görüş koşulları araştırılmış ve incelenmiştir. Bu bağlamda, geçmiş transit geçiş ve görüş verileri yardımıyla dağılım uydurma ve parametre tahmini çalışmaları yürütülmüştür. Bir diğer yanda, görüş şartları için, sis başlangıç zamanları ve süreleri, deneysel dağılımlar ve Genel Erlang dağılımları yardımıyla modellenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmı ise geçmiş yıllarda meydana gelmiş kazalara dayanmaktadır. İlk alt bölümde boğazda meydana gelmiş olan geçmiş kazaların birçok istatistiksel analizi yapılmıştır: bunlar, frekans histogramları, kazayla ilgili faktörler arasındaki istatistiksel ilişkiyi gösteren ki-kare testleri ve kazaların nedenlerine göre sınıflandırılmasında kullanılan diskriminant ve kümeleme analizleri olarak sayılabilir. İkinci alt bölümde ise transit gemilerin kazaya karışma ihtimallerini bulmak için oluşturulan lojistik regresyon modelleri yer almaktadır. Bu modeller, 2005-2007 yıllarını içeren birçok veri kaynağından elde edilmiş olup, geminin bir transit kazada rol alması olasılığını arttıran faktörleri bulmak amacını taşımaktadır. Transit geçiş yapan gemide insan hatası olması durumu ile ilgili, farklı varsayımlara dayanan, altı adet model yaratılmıştır. Sonuç olarak, pilot alma durumu, gündüz/gece durumu, mevsim, kötü görüş koşulları, arıza ve insan hatası faktörleri kazayı tetikleyen en önemli faktörler olarak elde edilmiştir. Aynı zamanda bu bölümde, demir yeri lojistik regresyon modellerinde yaşanan problemler de ele alınmıştır. Bu bölgelerle ilgili bilgi eksikliğinden ötürü, modelin zayıf kaldığı yönler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Strait of Istanbul has a great strategic importance in the world since it is the key component of the unique waterway system between the Black Sea and the Mediterranean. Around 160 transit vessel passages are daily accomplished, many of them carrying hazardous cargo. Due to its narrow and winding geography, adverse meteorological conditions (current, fog, wind and rain which affect the visibility conditions in the Channel) and very high local traffic density, maritime traffic becomes very complex and risky. This study, which is based on statistical data analyses of several datasets, consists of two core sections.In the first part, in order to support and provide input to simulation-based risk studies of the Strait, transit vessel arrival process and visibility conditions (which are the key factors affecting the maritime transit traffic of the Strait and hence, the accident potential of the vessels) are investigated and analyzed. In this regard, distribution fitting and parameter estimations are performed via detailed analyses of historic transit and visibility data. For the distribution fitting study of the arrival process, Input Analyzer function of the ARENA software is used. For visibility conditions, the modeling of fog start times and their durations are done with the aid of empirical and ?Mixtures of Generalized Erlang? distributions.The second part of the study is based on maritime accidents occurred in the Strait of Istanbul in recent years. The first sub-section contains descriptive analyses of the accidents that happened in the Strait: these analyses can be cited as frequency histograms, chi-square tests (in order to identify the statistical relationships between different accident factors), discriminant and cluster analyses to classify the accident causes. In the second sub-section, the likelihood of maritime accidents involving transit vessels is investigated through logistic regression modeling. The related logistic regression models are generated from several data sources covering the years 2005-2007 and are aimed at identifying the most significant factors influencing the probability of a vessel to play a role in an accident. Six different models are generated based on various assumptions of human error occurrence in the vessel during its transit. As a result, significant factors triggering an accident are found to be the pilot status, daytime/nighttime status, season and existence of bad visibility conditions, failure and human error. Moreover, the accidents occurring in the anchoring areas are also discussed in this section. Due to the lack of information about the anchoring areas, the weaknesses of the model on these areas are discussed.