Importance methods for photon mapping
Foton haritalama için önemlilik yöntemleri
- Tez No: 255896
- Danışmanlar: DR. ALİ VAHİT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Foton haritalama, gerçekçi görüntü üretimi için sıklıkla kullanılan bir genel aydınlanma metodudur. Monte-Carlo örnekleme tabanlı bir tekniktir ve gürültü, üretilen imajda potansiyel bir problemdir. Yüksek sayıda foton izleme gürültüyü azaltır ama bu hesaplama açısından pahalı bir işlemdir. Önemlilik tabanlı yöntemler, gürültüyü göreceli olarak az sayıda foton izleyerek azaltma yolları sağlar. Bu metodlar iki kategoride incelenebilir: görüntü oluşturma fazında kullanılıp son toplama ışınlarının yönlerinin örneklenmesini geliştiren önemlilik örnekleme yöntemleri, ve foton izleme fazında görünen alanlara daha çok foton yollamak için kullanılan görsel önem yöntemleri. Bu çalışmada, birkaç önemlilik yöntemini uyguluyor ve avantaj ve dezavantajlarını tartışıyoruz. Foton yoğunluğunu kullanan bir önemlilik örnekleme metodu sunuyoruz, ve özellikle düzensiz aydınlanmalı sahnelerde gürültüyü nasıl azalttığını gösteriyoruz. Hibrit bir görsel önemlilik yöntemi sunuyor ve verimliliğini tartışıyoruz. Aynı zamanda değişken foton güçlerine sahip görüntülerde iyi sonuç veren bir foton güç dağıtımı yöntemini, görsel önemlilik yöntemlerine ekleme olarak öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Photon mapping is a global illumination method widely used in realistic image synthesis. It is a Monte-Carlo Sampling based technique and noise is a potential problem in the rendered image. Tracing high number of photons reduces the noise but this is computationally expensive. Importance based methods provide a means to reduce the noise using a relatively low number of photons during tracing. These methods can be classified into two categories: importance sampling methods, used at the rendering phase to improve the sampling of final gather ray directions, and visual importance methods, used at the photon tracing phase to send more photons in visible areas. In this work, we implement a number of importance based methods, and discuss their advantages and disadvantages. We present an importance sampling method that uses photon densities, and show how it reduces noise especially in scenes having non-uniform illumination. We provide a hybrid visual importance method and discuss its effectiveness. We also propose a photon power distribution method as an add-on to visual importance methods, which gives good results when used in images with highly-varying photon powers.