Importance of ASC expression for melanoma tumorigenesis in vivo and a role for inflammasome activation in apoptosis induction
ASC anlatımının canlı içinde melanoma tümorogenezi üzerindeki etkisi ve apoptoz indüklemesinde inflamazom aktivasyonunun rolü
  1. Tez No: 255895
  2. Yazar: METEHAN ÇİFDALÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ÖZÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ASC, PYRIN ve CARD oligomerizasyon bölgelerine sahip olmasından dolayı bir çok proteine bağlanma özelliğine sahip adaptör bir proteindir. Inflamazom'un oluşmasında ve IL-1ß ve IL-18 proteinlerinin aktif hale getirilip hücre dışına salınmasında önemli ve kritik bir adaptor oluşu, apoptoz indüklemesinde rol alması ve çok çeşitli kanser türlerinde farklı oranlarda fazla-metilasyon sonucu susturulmus olması ASC proteinini incelemek için çok önemli bir protein yapmaktadır. Laboratuvarımızda elde ettiğimiz daha önceki veriler ASC'ı susturulmuş olan insan melanom hücre hatlarına lentivirüsler kullanılarak tekrar ASC anlatımı kazandırıldığında, bu hücrelerin çıpa-bağımsız ortamda kontrol grubu hücrelerine nazaran yüzde 50 oranla daha küçük ve az sayıda koloni oluşturduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada, ilk olarak hipotezimiz, ASC kazandırılmış ve kontrol grubu insan melanom hücrelerinin, bağışıklık sistemi olmayan farelere enjeksiyonu sonunda, ASC anlatımının insan melanom gelişmesindeki önemini anlayabileceğimiz yönündeydi ve bu deney sonucunda, deney ve kontrol grupları arasında küçük bir fark elde ettik. İkinci olarak, ASC anlatım seviyeleri birbirlerinden farklı olan fare melanom hücrelerinin normal çalışan bağışıklık sistemine sahip farelere enjeksiyonu ile ASC anlatımının tümorogenez üzerindeki önemini test ettik. Ne yazık ki, az sayıda hayvan kullandığımız bu deneyde deney ve kontrol grupları arasında ASC anlatım seviyelerine bağlı kesin bir fark elde edemedik. Son olarak, etoposide ve imiquimod'un beraber kullanımının ASC kazandırılmış ve kontrol insan melanom hücrelerinin kemoterapiye olan dirençleri üzerindeki etkiyi görmeyi amaçladık. Sonuç olarak SKMEL-19 ve SKMEL-28 insan melanom hücrelerinde ikili ajan kullanımının sinerjik olarak ölümü arttırdığını; ancak bu fark, ASC anlatımından bağımsız olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
ASC is an adaptor protein which is capable of binding to numerous partners due to its two oligomerization domains, PYRIN and CARD. Its involvement in the inflammasome complex as an essential adaptor, in the regulation of the cleavage and secretion of IL-1ß and IL-18, in apoptosis induction and its evident silencing via methylation in variety of cancer types make ASC an important protein to be examined. Preliminary data from our laboratory showed that introduction of ASC into melanoma cell lines, with silenced ASC, via lentiviral transfection decreased the number and the size of the colonies formed by these cells in an anchorage independent medium up to 50 per cent.In this study, first, we hypothesized that injection of ASC-introduced human melanoma cell lines into immunodeficient mice may show the importance of ASC silencing in human melanoma progression. We observed a slight difference in the tumorigenicity between ASC expressing and control groups. Secondly, we tested the importance of ASC expression in tumorigenesis using mice with a normal immune system. In these experiments, mouse melanoma cells with varying ASC expression levels were utilized. We also transduced the ASC non-expression mouse melanoma cell line (B16 F1) with the mouse ASC gene. Unfortunately, with the small number of animals, we could not observe a clear reduction in the tumor sizes produced by these cells in an ASC dependent manner. Finally, we aimed to analyze the combinatorial/synergistic effect of the DNA damaging agent (etoposide) and an inflammasome activating substrate (imiquimod) treatment on the chemoresistance of ASC-introduced and control melanoma cell lines. We observed a combinatorial effect of treatment with both agents in SKMEL-19 and SKMEL-28 cell lines, although this effect was regardless of the ASC expression status.