Ülkemizde Kadastral Amaçlı Sayısal Fotogrametrik Harita Yapımı
Digital Photogrammetric Map Production For Cadastral Purposes In Our Country
- Tez No: 826020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Parsel bazında bir bilgi sistemi olan kadastro sistem mühendisliği çerçevesinde araziye ilişkin temel verileri sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin temel mekânsal verileri arazi ölçmeleri ve fotogrametrik yöntemlerle sağlanmaktadır. 2613 sayılı Kadastro ve Tapu Tahriri Kanuna göre şehirlerin 766 sayılı Tapulama Kanunu ile de köylerin kadastrosu yapılmaktadır. Beşinci Beş Yıllık Kalınma Planında Harita, Tapu ve Kadastro hizmetlerine etkinlik ve açıklık kazandırmak amacıyla, daha önce başlatılan yasal çalışmalar kısa zamanda sonuçlandırılması hedeflenmiştir. 1987 yılında başlatılan HAKAR (Harita Kadastro Reformu Projesi) ile ülkenin kadastrosunun hızla tamamlanması öngörülmedir. Bu kapsamda, kadastral harita üretiminde sayısal tekniklerin kullanılması öne çıkmaktadır. Bu kapsamda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde sayısal harita üretimine geçmek için elektronik takeometreler ile analitik fotogrametrik sistem alınması planlanmıştır. Bu çerçevede kadastroda fotogrametrik harita üretimi analogdan analitik yöntemlere doğru evrilmiştir. 1988 yılına kadar ormanla ilişkili köyler hariç köy bazında yaklaşık %80'lik bir gerçekleşme sağlanmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümünde tezin amacı ortaya konmuş, ikinci bölümünde Fotogrametrik yöntemle harita üretim yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde sınıflandırma, kodlama ve kalite modeli başlığı altında sınıflandırma ve kodlama, veri toplama spesifikasyonları, stereo veri toplama yöntemi incelenmiştir. Ayrıca, fotogrametrik harita üretiminde doğruluk modeli konusu da planimetrik doğruluk, sayısal verinin doğruluğu, sayısal haritanın doğruluğu alt başlıklarında detaylandırılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde nirengi sıklaştırma faaliyetleri, havadan resim alımı ve foto labaratuvar faaliyetlerine yer verilmiştir. Harita Genel Komutanlığı Fotogrametri Dairesi Başkanlığında mevcut sistem ve yöntemlerle tezin pratik uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada hava resimlerinin taranması, fotogrametrik blok oluşturma, resimlerin zenginleştirilerek iyileştirilmesi, yöneltme işlemleri, fotogrametrik nirengiye hazır hale getirilen bloklar ölçülerek fotogrametrik nirengi dengelemesi, veri toplama, editleme ve kontrol, harita çizimi işleri gerçekleştirilmiştir. Tüm bu aşamalar tez uygulaması kapsamında detaylı olarak çalışılmış ve tezde fotogrametrik harita yapım sürecinin bu uygulamaları detaylandırılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde mevcut fotogrametrik haritaların sayısal hale getirilmesi gerekliliği, analog yöntem ve sistemlerden analitik sistemlere geçişin hızla gerçekleştirilmesi, fotogrametrik çalışmalarda verifikasyonun önemine de değinilerek fotogrametrik harita üretiminin özellikle kırsal alan kadastrosunda uygulanması vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cadastral system is a parcel-based information system that provides fundamental data related to land within the framework of system engineering. The basic spatial data of this system are obtained through cadastral land surveys and photogrammetric measurement methods. According to the Cadastral and Land Registration Survey Law numbered 2613, urban areas are subject to cadastres, while villages fall under the Rural Land Registration Law numbered 766. In the Fifth Five-Year Development Plan, there is an aim to conclude the legal efforts previously initiated in a short period to enhance the efficiency and transparency of mapping, land registration, and cadastral services. By 1988, approximately 80% progress had been achieved in village-based cadastre production, excluding villages related to forestry. The rapid completion of the nation's cadastre was not anticipated until the initiation of the HAKAR (Cadastral Reform Project) in 1987. Within this context, the use of digital techniques in cadastral map production became prominent. As part of this effort, there were plans to acquire electronic tachymeters and an analytical photogrammetric system at the General Directorate of Land Registry and Cadastre to transition to digital map production. In this framework, the production of photogrammetric maps in cadastral engineering evolved from analog to analytical methods. In the first part of the study, the thesis's objective was outlined, while the second part examined map production methods using photogrammetric techniques. In the third part, under the heading of“Classification, Coding, and Quality Model,”an investigation was conducted on classification and coding, data collection specifications, and stereo data collection methods. Additionally, the accuracy model in photogrammetric map production was detailed under subheadings such as planimetric accuracy, accuracy of digital data, and accuracy of digital maps. The fourth part of the study covers geodetic network densification activities, aerial image acquisition, and photo laboratory activities. The practical application of the thesis was carried out at the Directorate of Photogrammetry under the General Command of Mapping using existing systems and methods. This application included scanning aerial images, creating photogrammetric blocks, enhancing and improving images, orientation processes, measuring blocks prepared for aerial triangulation adjustment, data collection, editing and control, and map plotting. All these stages were worked on in detail within the scope of the thesis application, and the thesis detailed the practical implementation of the photogrammetric map production process through these activities. In the conclusion and recommendations section, the necessity of digitizing existing photogrammetric maps, the rapid transition from analogue methods and systems to analytical systems, and the importance of verification in photogrammetric work were emphasized, especially in rural land cadastres.