Developing trip generation rates and models for selected commercial and service land use types
Seçilmiş ticaret ve hizmet alanları için yolculuk yaratım oranları ve modellerinin geliştirilmesi
- Tez No: 255901
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Değişen sosyal, ekonomik ve çevresel koşullar planlama çalışmalarını gerekli kılar. Farklı arazi kullanım türlerinin oldukça değişik ulaşım talepleri oluşturacağı bilinmektedir. Bu amaçla, birçok ülkede değişik arazi kullanım türleri için yolculuk yaratım oranları ve fonksiyonları detaylı olarak geliştirilmiştir (ITE, 2003). Türkiye illeri için böyle bir çalışma henüz yapılmamıştır. Arazi kullanım türleri için talep fonksiyonları ve yolculuk yaratım oranları oluşturulduğunda bu fonksiyonlar ve oranlar, küçük ölçekteki ulaşım planlama, trafik etüt ve trafik etkileşim analizleri gibi çalışmalarda hayli zaman ve finansal kaynağa gereksinim duyan hane halkı anketleri, arazi çalışmaları ya da trafik sayımı gibi çalışmalara ihtiyaç duyulmaksızın kullanılabilmektedir. Bahsi geçen çalışmalar için Türkiye'de genel olarak ITE tarafından geliştirilen Yolculuk Yaratımı El Kitabı kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ana hedefi yolculuk yaratım modellemesinin teorik altyapısının incelenmesi, sunulması ve seçilen bazı arazi kullanım türleri (ofis binaları ve oteller) için yolculuk yaratım oranları ve fonksiyonlarının oluşturulmasıdır. Bu çalışmada kullanılan veriler İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından toplanmıştır. Yolculuk yaratım modelleri regresyon analizi ile oluşturulmuş ve elde edilen sonuçların ilgileşim katsayısı değerlerinin neredeyse tamamı 0.50'den fazla olmakla birlikte yolculuk yaratım modelleri istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır.Bu çalışmada öncelikle yolculuk yaratım modellemesinin teorik altyapısı incelenmiş ve sunulmuş; sonraki adımda Ofis Binaları ve Oteller için yolculuk yaratım oranları ve modelleri geliştirilmiştir. Bunun sonrasında elde edilen sonuçlarla basit bir trafik etkileşim analizi yapılırken izlenecek yöntem sunulmuş ve en son olarak da bu alanla ilgili gelecek araştırmalarda yön gösterecek önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing social, economic and environmental conditions necessitates planning studies. Transportation demand created by different land use categories is known to vary considerably and therefore trip generation rates or functions of different land use categories have been developed for several countries in detail for estimating this demand (ITE, 2003). Trip generation rates/functions have not been developed for Turkish cities yet. Once these trip generation rates or functions are created for different land uses, it becomes possible to directly use them in various studies such as transportation planning in small urban areas, traffic operational studies and traffic impact analysis without performing household travel studies, site surveys, traffic counts, and so on, which require considerable time and financial resources. In Turkey, these types of studies are performed mostly according to the rates/functions which are presented in the Trip Generation Manual of ITE. The main goal of this study is to investigate and present the theoretical background of trip generation modeling and to develop such rates/functions for some selected commercial and service land use types. The data that have been used in this study have been collected by the Transportation Planning Directorate of the Istanbul Metropolitan Municipality . The trip generation relationships are developed by using regression analysis and found to be statistically significant.As the next step, the trip generation rates and models for General Office Buildings and Hotels are developed. Afterwards, an example application showing the methodology to follow for performing a simple traffic impact analysis with the obtained results is presented and finally conclusions and recommendations for further research needed in this area is given.