Çoruh vadisinde yetişen kabarcık (Vitis vinifera) çeşidi populasyonları arasındaki genetik ve morfolojik farklılığın belirlenmesi
Genetics and morphologhy different determined kabarcik (Vitis vinifera) population grow in Coruh vale
- Tez No: 255940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERAY AĞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Çoruh vadisinde farklı yükseltilerde yetiştirilen asma (Vitis vinifera) Kabarcık çeşidinin dört populasyonu arasındaki genetik farklılıklar rastgele çoğaltılmış DNA farklılığı (RAPD) ve basit dizi tekrarları (SSR) teknikleri kullanılarak, biyokimyasal farklılıklar yağ asit profilleri (FAME) teknikleri, morfolojik özellikler ise ampelografik özellikler incelenerek belirlenmiştir. Ampelografik çalışma sonuçlarında yüksekliğin artması yaprak büyüklüğünü, uzunluğunu, salkım uzunluğunu, tane sayısını, tane büyüklüğünü, tane uzunluğunu, salkım ağırlığını, salkım sıklığını, salkım sapı uzunluğunu, tane genişliğini azaltırken, yaprak ayası şekli, dilim sayısı, dişlerin şekli, yaprak sapının uzunluğu, salkım büyüklüğü, salkım sapının odunlaşması, tane şekli, tanenin enine kesiti, kabuk rengi, pus tabakası, çekirdeklilik durumu, tane ağırlığı, olgun yaprak üst yüz rengi ve ayanın profili bütün populasyonlarda aynı olmuştur. Yükseklik arttıkça tane sapı uzunluğu, çekirdek uzunluğu, çekirdek eni, çekirdek ağırlığı artmıştır. Yağ asit profillerine gore bütün populasyonlarda 32 farklı yağ asiti görülmüş ve linoleik asit miktarı yağ içeriğinin büyük bir kısmını oluşturmuştur. RAPD analiz sonuçlarında büyüklüğü 250-3000 bç arasında değişen RAPD bantları elde edilmiştir. Ortalama polimorfik lokus oranı %96,29 olmuştur. SSR sonuçlarında allel sayıları 2'den 6'a kadar değişmiştir. SSR analizleri için en fazla bilgi verici lokus VVS2 lokusu olmuştur. RAPD, SSR ve yağ asit profillerine göre istasistikler sonucu elde ettiğimiz dendrogramlarda coğrafik mesafe olarak birbirine yakın olan populasyonların genetik benzerlik açısından da birbirlerine yakın oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we determined genetic differentation of four vitis vinifera population which grow at different altitude of Coruh valley by RAPD and SSR techniques, biochemical differeences with fatty acid profiles technique and morphological properties was determined by investigating of the ampelography properties of this species. According to ampelography results with the incerasing of the altitude has decrease the leaf size, leaf length, bunch length, number of grain, grain size, grain length, bunch weight, bunch frequency, length of bunch stem, grain width but don not affect shape of leaves, the number of slices, the shape of teeth, petiole length, the bunch size, lignifying of the bunch stem, grain shape, cross section of grain, shell color, misty layer, having of seed, weight of grain,the color of upper face of mature leaves and the profile of leaf palm. With the increasing of the altitude grain stem length, seed length, seed width, seed weight have increased too. According to fatty acid profile 32 different fatty acids were determined and linoleic acid exists with the biggest ratio in all the populations studied. RAPD analyses showed various band sizes which changed between 250 to 3000 bp. Mean polymorphic locus ratios were determined as 96.29%. In the SSR results the number of allelles was changed 2 to 6. For SSR analyses the most informative locus was VVS2. According to the dendograms obtained from statical analyses of RAPD, SSR and fatty acid profiles the populations which close to each other by geographical distance also have genetic similarity.