Cash inventory management at automated teller machines under incomplete information
Otomatik ödeme makinelerinde eksik bilgi ile nakit envanter yönetimi
- Tez No: 255973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ŞEN, YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Otomatik Ödeme Makineleri bankalar için en önemli nakit dağıtım kanallarından biridir. Banka şubeleri, banka merkezlerine göre nakit talebi hakkında daha fazla bilgiye sahip olduklarından, ATM'lerdeki nakit envanteri genelde şubeler tarafından yönetilmektedir. Ancak, envanter tutma ve yok-satma maliyetleri merkez aitttir. Bu çalışmada, merkezin mesai saatleri dışındaki nakit envanter problemi Gazeteci çocuk tipi bir çerçevede ele alınmış olup periyot boyunca stok yenileme ve yok-satma miktarını görme imkanı bulunmamaktadır. Merkez, şubeye kendi maliyetini en düşük yapacak sipariş kararlarını verdirecek bir envanter politikası aramaktadır. Bu çalışmada üç politika önerilmektedir: periyot sonunda sabit bir yok-satma cezasını öngören (M) politikası, periyot içerisinde t zamanında sabit bir yok-satma cezasını öngören (t, M) politikası ve t zamanında L'nin altında kalan stok miktarı için birim yok-satma cezasını öngören (t, L, p) politikası. Yapılan sayısal analiz, envanter düzeyinin periyot içerisinde kontrol edilmesinin- (t, M) ve (t, L, p) politikaları - merkezin maliyetlerinde önemli düşüş sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Automated Teller Machines are one of the most important cash distribution channels for the banks. Since branches have more information about the ATM cash demand compared to headquarters, cash inventory at ATMs is usually managed by the branches. Inventory holding and stock-out costs, however, are incurred by the headquarters. We examine the headquarters? cash inventory management problem for out of working hours under a Newsboy type setting. In this setting, inventory replenishment is not possible during the period and the headquarters cannot fully observe the amount of stock-outs. The headquarters seeks an inventory policy that would lead the branch to make ordering decisions to minimize the headquarters? cost. We examine three policies: (M) policy with a lump-sum stock-out cost charged at the end of period, (t, M) policy with a lump-sum stock-out cost charged at time t within the period and (t, L, p) policy with a unit stock-out cost charged at time t within the period for inventory below L. Numerical analysis show that checking the inventory during the period - (t, M) and (t, L, p) policies - can lead to important reductions in cost for the headquarters.