Active set partitioning scheme for extending the lifetime of large wireless sensor networks
Geniş kablosuz sensör ağlarda ağ ömrünü geliştirmek için aktif set bölümlemesi
- Tez No: 255974
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AYKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kablosuz Sensör Ağlar, mekansal olarak dağıtılan, enerji kısıtlamaları olan ve bünyesindeki sensörleri kullanarak işbirliği içinde farklı konumlardaki sıcaklık, ses, titreşim veya çevre kirliliği gibi fiziksel ve çevresel koşulları gözlemleyen otonom cihazlardan oluşmaktadır. Bu sensör düğümlerinin kısıtlı enerji kaynaklarına sahip olması nedeniyle, sensör ağlarında enerji verimliliği hassas bir tasarım meselesidir. Bütün düğümlerin eşzamanlı olarak aktif modunda çalışması, ağdaki yüksek yoğunluk dolayısıyla, aşırı nerji tüketimi ve paket çarpışmaları ile sonuçlanmaktadır. Enerji tüketimini azaltmak ve ağ ömrünü uzatmak için, bu tez, sensör düğümleri aktif sensör düğümü setleri şeklinde düzenlemek için merkezi bir çizge bölümleme yaklaşımı sunmaktadır. Şöyle ki, algılama ve haberleşme görevlerini başarılı olarak gerçekleştirmek için, her bir aktif set, istenilen seviyede algılama kapsaması sağlamakta ve bağlı bir ağ oluşturmaktadır. Önerdiğimiz yöntemi, ağ ömrü ve çalışma zamanı açısından farklı ağ topolojileri ve parametreleri altında simülasyonlar aracılığıyla değerlendirdik ve farklı aktif düğüm setleri seçme mekanizmalarıyla karşılaştırıldığında elde edilen aktif düğüm setleri sayısında yaklaşık olarak 50% iyileşme gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks consist of spatially distributed and energy-constrained autonomous devices called sensors to cooperatively monitor physical or environmental conditions such as temperature, sound, vibration, pressure or pollutants at different locations. Because these sensor nodes have limited energy supply, energy efficiency is a critical design issue in wireless sensor networks. Having all the nodes simultaneously work in the active mode, results in an excessive energy consumption and packet collisions because of high node density in the network. In order to minimize energy consumption and extend network life-time, this thesis presents a centralized graph partitioning approach to organize the sensor nodes into a number of active sensor node sets such that each active set maintains the desired level of sensing coverage and forms a connected network to perform sensing and communication tasks successfully. We evaluate our proposed scheme via simulations under different network topologies and parameters in terms of network lifetime and run-time efficiency and observe approximately 50% improvement in the number of obtained active node sets when compared with different active node set selection mechanisms.