Tool path optimization of free form surfaces
Serbest biçim yüzeylerde takım yolu eniyilemesi
  1. Tez No: 255984
  2. Yazar: AHMET CANBERK MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL LAZOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde serbest biçime sahip yüzeyler içeren tasarımlar otomobil sanayi, biyomedikal uygulamalar, kalıpçılık sanayi gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, serbest geometrili yüzeyler için minimum kuvvet takım yolları oluşumu konsepti sunulmuş ve kanıtlanmıştır. Geliştirilen takım yolu optimizasyonu yaklaşımı değişik geometrilerde farklı kısıtlar altında takım yolları oluşturabilmektedir. Serbest yüzeylerin anisotropik davranışı nedeniyle takım yollarını oluşturulması kuvvetlerin büyüklüklerini belirleyen en önemli faktörlerden biri olmaktadır. Günümüzde süreç mühendisleri CAM sistemlerinde bulunan standart takım yolları arasından seçim yapmak zorunda kalmakta ve bu takım yolları hiçbir şekilde süreç mekaniğini göz önünde bulundurmamaktadır. Ayrıca bu takım yolları optimum bir yol olmaktan da çok uzaktırlar. Bu çalışma serbest geometriye sahip herhangi bir parçanın talaşlı imalat ile işlenmesinde kuvvetlerin minimize edilmesi için global optimum takım yolu oluşturulması ile ilgili yeni bir yöntem ilk defa ortaya konmuştur.Ayrıca, bu çalışmada kuvvet, tepecik yüksekliği ve üretim süresini en aza indirme hedefinde çalışan çok kriterli takım yolu eniyileme algoritması geliştirilmiştir. Başka bir deyişle, çok kriterli takım yolu eniyilemesi yapan algoritmanın amacı ortalama kesme kuvvetlerini, tepecik yüksekliğini ve üretim süresini kullanıcı tarafından önceden belirlenen sayısal veya yüzdesel değerin altında tutmaktadır. Çeşitli CNC uygulamalarında, yeterli sonucun alınabilmesi için tasarlanan geometrinin boyut ve toleransları kesin olmalıdır. Dolayısıyla basitçe üretim zamanı yüzey tepecik yüksekliklerinin tasarlanan geometri elde edilecek şekilde istenen miktarlara düşürülmesine harcanmaktadır. Günümüzün rekabetçi dünyasında hızlı üretim ve seri teslimat çok önemli kriterler olduğundan, harcanan üretim zamanı olabildiğince kısa tutulmalıdır. Bu bağlamda, tepecik yüksekliği, üretim zamanı ve takım üzerine etkiyen kesme kuvvetlerine bağlı olmak üzere bu çalışmada üç esaslı problem modellenmiş ve ilgili kriterleri sağlayan en iyi takım yolu hedefsel ağırlıklandırma esaslı algoritma ile elde edilmiştir. Ayrıca, serbest biçim yüzeylerde genel çözümden bahsedebilmek amacıyla, ilgili algoritma ve simulasyonlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a novel approach to generate optimized tool paths for free form surfaces that are commonly used in automotive, aerospace, biomedical, home appliance manufacturing and die/mold industries. The developed tool path optimization approach can handle various objectives under multiple constraints. Due to anisotropic geometry of free form surfaces, tool paths become one of the most critical factors for determining cutting forces. Here, firstly the concept of force-minimal tool path generation is introduced and demonstrated for free form surfaces. Nowadays, process planning engineers must select the tool paths only from a set of ordinary tool paths available in CAM systems. These standard tool paths available in CAM systems are generated based on geometric computations only, not considering mechanics of processes, and most often these paths are away being optimum for free form surfaces. Here, a new methodology is introduced the first time for generating the tool paths based on process mechanics for globally minimizing the cutting forces for any given free form surface [2].Also, a novel solution for multi-criteria tool path optimization is presented by the assistance of developed mathematical solution within the physical relationship between the mean resultant force, production time and scallop height. In various CNC applications, the geometric dimensions and tolerances of designed geometry need to be precise to get sufficient results. Therefore the production time is basically spend to be removed the surface scallop height to keep designed geometries as requested. This spent time should be as short as possible, since fast production and quick delivery are most of the important things in today?s competitive world. Including scallop height and production time and the effective forces on the tool as three-criteria, this triple bounded problem is solved in this study by using the objective weighting based algorithm which creates tool paths according to intended criteria is dominating on the others. Additionally, to mention about general solution, the algorithm need to contain free form surfaces and the experimental validation are also covered in the content of this text.