Uçucu kül katkılı kendiliğinden yerleşen betonda yüksek sıcaklık etkisi
Effect of elevated temperature on self compacting concrete containing fly ash
  1. Tez No: 255986
  2. Yazar: ERMAN ACAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Kendiliğinden Yerleşen Beton'nun genel özellikleri irdelenmiştir. Ardından farklı oranlarda uçucu kül kullanılarak yapılan kendinden yerleşen betonların yüksek sıcaklık etkisi incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarla artan sıcaklık etkisi altında beton yaşı dikkate alınarak en iyi dayanım performansı gösteren uçucu kül katkı oranı belirlenmesi amaçlanmıştır.Avrupa hazır beton birliği şartnamesi kriterlerine uygun, kullanılan çimento miktarının % 0, % 20 ve % 40 oranında uçucu kül katkılı 135 adet 15x15x15 boyutlarında kendiliğinden yerleşen beton numunesi üretimiştir. Numuneler 28 günlük, 56 günlük ve 90 günlük standart kür gruplarına ayrılmıştır. Kür sürelerini dolduran gruplar 3'er numune seti halinde 20 ºC, 100 ºC, 400 ºC, 700 ºC ve 900 ºC sıcaklık etkisine 3 saat süre ile maruz bırakılmışlardır. Numunelerin soğutulmasının ardından sertleşmiş beton özelliklerinin belirlenmesi için birim ağırlık, ultrases geçiş süresi ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır.Deney sonuçlarına göre Kendiliğinden Yerleşen Beton'da uçucu kül miktarının artması genel olarak basınç dayanımını düşürürken, betonun kendiliğinden yerleşebilirlik ve yüksek sıcaklık etkisi altında iken basınç dayanım kayıplarına olumlu yönde tesir ettiği görülmüştür. Uçucu külün kullanılmasının ekonomiklik ve çevreye olan yararları da çok önemlidir. Bu nedenlerle ki; KYB karışımlarında % 20'ye kadar uçucu kül kullanmanın yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, general proporties of the self-compacting concrete are investigated. Afterwards, effects of elevated temperature on self-compacting concrete which contain different rates of fly ash have been investigated. In experimental studies, by considering effect of concrete age with increasing temperature, determining the optimum fly ash / cement ratio for best concrete strength is aimed.135 self compacting concrete specimens are produced, proper to the regulations given in European Ready Mixed Concrete Organization (ERMCO) code, with fly ash / cement ratios of 0 %, 20 % and 40 %. Specimens are grouped by their curing times as 28, 56 and 90 days. The specimens which complete their curing time are subjected to 20 ºC, 100 ºC, 400 ºC, 700 ºC and 900 ºC temperature effect for 3 hours. After cooling process; density, ultrasound velocities and compressive strength tests are made for determining their properties.According to experiment results; in general increasing fly ash ratio decreases compressive strength of self-compacting concrete. But it contributes positively to self compaction and thermal compressive strength resistance. And also environmental and economical properties of fly ash are significantly considerable. For this reason it thought that; using fly ash up in concrete to 20 % will be effective.