Silis dumanı ve uçucu kül katkılı kendiliğinden yerleşen betonlarda farklı kür koşullarının basınç dayanımına etkisi
Effect of different curing conditions on the compressive strength of self setting concrete with silica fume and fly ash additives
  1. Tez No: 299796
  2. Yazar: İLHAN TOHUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kendiliğinden yerleşen betonlar (KYB), geleneksel betona oranla işlenebilirlik, işçilik maliyetindeki azalmalar ve yüksek dayanım gibi önemli faydalar sağlayan beton teknolojisindeki gelişmelerdendir. KYB üretiminde yüksek oranda su azaltıcı süperakışkanlaştırıcı kimyasal katkılar, fazla miktarda toz malzeme ve/veya viskozite düzenleyici katkı maddesi kullanılmalıdır. KYB üretiminde toz malzeme olarak genellikle kireçtaşı tozu, uçucu kül, granüle yüksek fırın cürufu ve silis dumanı kullanılmaktadır.Bu çalışmada mineral katkı maddesi olarak çimento yerine ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında silis dumanı (SD) ve %25, %40 ve %55 oranlarında uçucu kül (UK) kullanılarak KYB'ler üretilmiştir. Üretilen betonların kendiliğinden yerleşebilirlik özellikleri belirlenmiştir. Sertleşmiş betonlarda hava kürü, farklı sürelerde su kürü ile farklı sıcaklık ve kürleme sürelerinde atmosferik basınçlı buhar kürü uygulamalarının basınç dayanımına etkileri incelenmiştir.Mineral katkıların kendiliğinden yerleşebilirlik özelliklerine olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir. Erken yaşlarda mineral katkılar basınç dayanımlarında azalmalara sebep olurken nihai dayanımlarda SD kullanımı olumlu, UK ise olumsuz etki yapmıştır. En yüksek basınç dayanımı %15 SD kullanılarak üretilen ve 28 gün su kürü uygulanan betonlardan elde edilmiştir. Hava kürü uygulaması tüm betonlarda basınç dayanımlarının azalmasına yol açmıştır. Atmosferik basınçlı buhar kürü uygulamalarında mineral katkılı gruplarda katkısız gruba göre nispi dayanımlar daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Katkısız grupda nihai dayanımın %55'ine ulaşılırken %55 UK grubunda bu oran %95 olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Self Compacting Concrete (SCC), is one of the recent developments in concrete technology, which introduced benefits in workability, labor cost reductions and high-strength, compared to traditional concrete technology. In SCC production, high-range water reducing superplasticizer chemical additives, powder material and / or viscosity regulators must be used. Limestone powder, fly ash, granulated blast furnace slag and silica fume are used as powder materials in SCC production.In this study SCC is produced with using silica fume (SF) instead of cement by weight, by the ratios of 5%, 10% and 15%, and fly ash (FA) with the ratios of 25%, 40% and 55%. Self settlement properties of produced concretes were determined. Effects of air curing, water curing and atmospheric pressure steam curing applications on the compressive strength of hardened concrete were examined.It is observed that mineral admixtures have positive effects on the self settlement properties. While mineral admixtures cause losses in compressive strength at early ages, SF has positive, FA has negative effects on ultimate strengths. The highest compressive strength was observed in the concrete specimens with 15% SF, for 28 days water curing. Air curing caused compressive strength losses in all groups. Relative strengths of concretes under mineral admixtures were found to be higher than concretes without admixtures at atmospheric pressure steam curing conditions. While 55% of ultimate strength is reached in the group without mineral admixtures, this ratio is 95% for 55% in FA group