Plakalı eşanjör etkinlik parametrelerinin deneysel analizi
Experimental analysis on effectiveness of a plate heat exchanger
  1. Tez No: 255990
  2. Yazar: CAN DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada eşanjör dizayn parametrelerinden etkinlik değerinin, aktarım birim sayısı ve ısıl kapasite oran orantısı ile olan bağıntısı deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmaya uygun deney seti oluşturularak, çeşitli akış şartlarında elde edilen sonuçlar listelenmiştir.Deneyler esnasında akışkanların giriş ve çıkış sıcaklıkları deney seti ekranlarından okunarak not edilmiş ve diğer değişkenler oluşturulan formülasyon ile bu sıcaklık değerlerine göre hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar grafik ortama dökülmüş, teorik değerlerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the relationship between effectiveness of a plate heat exchanger, number of transfer units and heat capacity rate ratio, which are heat exchanger?s major design parameters, were studied. A proper experimental setup was built, and the results obtained at various flow arrangements, were listed.During the experiments, fluid inlet and outlet tempretures were monitored and noted, and than the other variables were calculated per the formulas created by this study. Results obtained, were plotted on charts and compered with the theoretical results.