Kablosuz ağ altyapısı kullanarak konumlandırma probleminin çözümü
Localization using wireless network infrastructure
- Tez No: 255993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kapalı iç ortamlarda konumlandırma probleminin çözümü konusunda giderek artan şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Bu alandaki çözüm yöntemlerinden bir tanesi mevcut kablosuz yerel alan ağ kullanarak konumlandırma yapılmasıdır. Bu yöntemin tercih edilmesinde ek donanım gerektirmemesi önemli bir etkendir. Bu çalışmada, kablosuz yerel alan ağ kapsama alanı içindeki bir mobil cihazın konumu ?Trilateration? konumlandırma yöntemi ve alınan sinyal gücü göstergesi kullanılarak tespit edilmiştir. Ortamdaki kablosuz erişim noktalarının konumları Kartezyen koordinat sisteminde bilinmektedir. Sinyallerin mobil cihaza ulaştığı andaki alınan güç değerleri kullanılarak erişim noktalarına olan mesafeler hesaplanmıştır. Bu mesafeler merkezleri erişim noktalarının koordinatları olan kürelerin yarıçaplarıdır. Böylece erişim noktası sayısı kadar küre elde edilir. Bu kürelerin kesiştiği nokta mobil cihazın konumunu vermektedir. Yukarıda bahsedilen yöntemler için JAVA programlama dilinde yazılım geliştirilmiş, engelli ve engelsiz kapalı iç ortamlarda konumlandırma deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an increasing growth of studies about the solution of indoor localization problem. One of the methods for indoor localization is using existing wireless local area network infrastructure. No additional hardware requirement is one of the reasons for the preference. In this study, the location of a mobile device in coverage area of wireless local area network is calculated using ?Trilateration? localization method and received signal strength indicator. The coordinates of wireless access points are known in Cartesian coordinate system. The distances to access points are calculated using the received signal strengths at which moment the signals arrive to mobile device. These distances are the radii of the spheres whose centers are access points? coordinates. Thus, the number of spheres is equal the number of access points. The intersection points of these sphere gives the location of the mobile device. A computer program has developed in JAVA language in order to implement the methods mentioned above, and localization experiments have done in indoor environments with and without obstacles.