Adaptive position based efficient communication for military operations using UAV-enabled flying ad hoc network (drone) network
- Tez No: 770149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uçan Geçici Ağ (FANET), İnsansız Hava Araçları (İHA'lar) gibi düşük fiyatlı, esnek ve konumlandırması kolay hava düğümlerini etkinleştirerek kendi kendini organize eden kablosuz bir ağdır. sabit ağ altyapısı olmadan kendi aralarında bağlantı kurarlar. FANET gelişmekte olan bir çok çeşitli ardıl nesil uygulamalara sahip ağ. baskın bir rol oynar uygulamaya özel hedeflere ulaşmada. Yönlendirme, hava düğümlerinin işbirliği yapmasına yardımcı olur ve kendi aralarında örgütlemek ve ağırlıklı olarak radyo erişim altyapısına giden yolları başlatmak Baz İstasyonu (BS). Artan yol ömrü, bağlantı kesintileri ve ağ bölümleri ile azalmak. FANET'te konum tabanlı yönlendirme avantajlıdır. Hatta verimli yönlendirmeyi destekler engellerin ortasında ve enerji verimliliği sağlar. Bu tezde, askeri uygulamalardaki engelleri göz önünde bulunduran konum tabanlı enerji duyarlı bir yönlendirme protokolü önerilmiştir. FANET, Bezier Eğrilerini (BC'ler) kullanarak. Mobilite, enerji, bağlantı güvenilirliği, bağlanabilirlik ve yol erişilebilirliğine duyarlı optimum yönlendirme dikkate alınır. Önerilen performansı Engel Tanıma ve Bağlantı Kararlılığına Dayalı Konum Yönlendirme (OLSPR), aşağıdakilere dayalı olarak değerlendirilir: değişen sayıda kaynak hedef çifti, hız, düğüm sayısı ve duraklama süreleri için ek yükü, gecikmeyi, enerjiyi ve Paket Teslim Oranını (PDR) kontrol edin. Önerilen performansı Şema, mevcut protokollerle, yani Güvenilir Bağlantıya Uyarlanabilir Konum tabanlı protokollerle karşılaştırılır. Yönlendirme (RLPR) protokolü ve Ad-hoc İsteğe Bağlı Mesafe Vektörü (AODV). Görülmektedir ki, önerilen şema her açıdan daha iyi sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flying Ad hoc Network (FANET) is a wireless network which organizes itself enabling lowpriced, flexible and easy-to-position aerial nodes like Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) to interconnect among themselves without fixed network infrastructure. FANET is a developing network with a wide-ranging range of ensuing-generation applications. It plays a dominant role in attaining application-specific goals. Routing assists the aerial nodes to cooperate and organize amongst themselves and launch paths to radio access infrastructure predominantly Base Station (BS). With increased path lifespan, link interruptions and network partitions decrease. Position-based routing in FANET is advantageous. It supports efficient routing even in the midst of obstacles and ensures energy efficiency. In this Thesis, a position-based energyaware routing protocol which considers obstacles in military applications is proposed for FANET using Bezier Curves (BCs). Mobility, energy, link trustworthiness, connectivity and path accessibility-aware optimal routing are considered. The performance of the proposed Obstacle Aware and Link Stability Based Position Routing (OLSPR) is assessed based on control overhead, delay, energy and Packet Delivery Ratio (PDR) for varying number of sourcedestination pairs, speed, number of nodes and pause times. The performance of the proposed scheme is compared with the existing protocols namely, Reliable Link-adaptive Position-based Routing (RLPR) protocol and Ad-hoc On-demand Distance Vector (AODV). It is seen that the proposed scheme offers better results in all aspects.