Sesüstü tabanlı konumlandırma sisteminde gezgin araç konum hesaplama modülü tasarımı
Design of mobile vehicle position calculation unit for ultrasonic positioning system
  1. Tez No: 255999
  2. Yazar: TAHA ÖZKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAZICI, YRD. DOÇ. DR. RİFAT EDİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu proje ile küresel konumlandırma sistemlerinin çalışmadığı kapalı, iç ortamlar için, sesüstü tabanlı konumlandırma sistemi geliştirilmiştir.Konum tespiti, hava/kara/deniz araçları, otomasyon sistemleri, sağlık gibi sektörlerde cihaz ve personel takibi, robotik uygulamaları, algılayıcı ağları gibi geniş yelpazede ve farklı uygulama alanlarında temel ihtiyaçlardan biridir. Açık alanlarda neredeyse standart haline gelmiş GPS, GLONASS vb. uydu tabanlı konumlandırma sistemleri bulunmakla beraber, bu sistemler bina, hangar gibi kapalı alanlarda çalışmamaktadır. Bu tip iç ortamlarda, konum tespiti için çeşitli yöntemler geliştirilmiş olmasına rağmen bu yöntemler yeterince hassas ve ekonomik çözümler değildir. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.Tez çalışmasında, öncelikle, genel olarak konumlandırma sistemleri hakkında bilgi verilmiş, günümüzde kullanılan küresel konumlandırma sistemleri ve küresel konumlandırma sistemlerinin çalışmadığı kapalı ortamlardaki konumlandırma çözümleri incelenmiştir. Bu incelemeler temel alınarak, sesüstü sinyal ve kızılötesi sinyalin birlikte kullanılmasıyla, kapalı alanlarda konum tespiti yapabilecek sistem tasarlanmıştır. Sistemin 2x2 metrelik test alanında ±2 cm doğrulukla konumlandırma yapabilmektedir. Tezde, ölçüm hatalarının nedenleri ve yapılabilecek iyileştirmeler değerlendirilmiş ve sistemin uygulamaları alanları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, an ultrasonic based positioning system was developed for indoor areas at which Global Navigation Satellite Systems do not work.Position measurement is one of the basic needs in wide range of application areas such as air/land/marine vehicles, automation systems, equipment and personal tracking in medical areas, robotics applications and sensor networks. Although Global Navigation Satellite Systems like GPS, GLONASS etc. are considered as standard solution of outdoor, these systems do not work in indoor. For indoor areas, various methods were developed for position measurement. However these are not accurate and economic enough. Research on this topic still continuing.In this thesis general information about positioning systems is given. Afterwards currently active Global Navigation Satellite Systems and indoor positioning solutions are surveyed. In the light of the survey, an indoor position measurement system which uses ultrasonic and infrared signals was designed. The system can make positioning on a 2x2 meter test area with ±2 cm accuracy. In the thesis, the cause of the measurement errors and possible improvements in the system performance are evaluated and application areas of the system are discussed.