Paralel tezgahlarda yükleme ve çizelgeleme problemi için karma tamsayılı modelleme ve genetik algoritma temelli yeni bir çözüm yaklaşımı
Mixed integer modeling for parallel machine loading and scheduling problem and a new genetic algorithm based solution approach
  1. Tez No: 256003
  2. Yazar: ESRA ERBAŞTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Üretim esnasında biriken islerin paralel tezgahların bosalması ile izin verilensınırlı bir sürede hangi tezgahta hangi sırada isleneceğinin belirlenmesi problemi yarıdinamikparalel tezgah çizelgeleme problemi olarak tanımlanabilir. Bu çalısmadaparalel fakat tümüyle aynı olmayan tezgahların yükleme ve üretim partilerini sıralamaproblemi ele alınmıstır. Problemin çözümüne yönelik, hem matematiksel model, hemde genetik algoritma gelistirilip, gerçek-hayat test problemleri kullanılarak elde edilensonuçlar karsılastırılmıs ve çözüm yöntemlerinin performansları ortaya konmustur.Gelistirilen matematiksel modelin çözümleri CPLEX ve Lingo ortamlarında eldeedilmistir. Önerilen genetik algoritma ise Excel VBA ortamında programlanmıstır. Heriki yaklasımın çözüm etkinlikleri sabit bir çalısma süresi için deneylemeye tabitutulmustur. Küçük çaplı problemlerde eniyileme yöntemlerinin ve genetikalgoritmanın aynı sonuçlara erismelerine rağmen, orta boyutlu problemlerde eniyilemeyaklasımları mevcut çözücülerin yakınsadığı alt eniyi çözümler genetik algoritmanın osüre içinde bulduğu çözümlerden geride kalmıstır. Büyük boyutlu problemlerde iseverilen süre içinde eniyileme yöntemleri herhangi bir uygun çözüm bulamaz ikengelistirilen genetik algoritma oldukça olumlu sonuçlar elde etmistir.
Özet (Çeviri)
Semi-parallel machine scheduling is a loading and seguencing problem whichdecides that jobs accumulated in a job pool during the production process will beprocessed at which machine and in which sequence. In this work, parallel but notnecessarily identical machines loading and sequencing problem is considered. Both amathematical model and a genetic algorithm has been developed, and real-world testproblems have been used to compare the solutions obtained and the performances of thesolution methods have been analyzed. The developed matematical model has beensolved by using GAMS-Cplex and LINGO 6.0. Proposed genetic algorithm has beenprogrammed on the Excel VBA platform. Efficiency of both solution approach hasbeen tested for a fixed computation time. Although the optimization method and thegenetic algorithm have reached the same solution in the small scale problem, in themedium scale problems, sub-optimal solutions provided by optimization tools havebeen outperformed by the developed genetic algorithm. In the large scale problem,while the optimzation tools can not reach any feasible solution, developed geneticalgorithm provided rather satisfactory solutions.