Çevrim süresinin azaltılmasında altı sigma yöntembilimi
Cycle time reduction with six sigma methodology
- Tez No: 256002
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SERMET ANAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda artan rekabet ve küresel krizler yüzünden işletmeler varlıklarını sürdürmek ve daha da yükselebilmek için, faaliyetlerini daha düşük maliyetle daha kaliteli nasıl yapabilirim sorusuna cevap aramaya başlamışlardır. Bu arayış sonucunda çoğu işletme Altı Sigma yöntembilimini kendine rehber olarak seçmiştir. Altı Sigma son 20 yılın kalite felsefesini, en modern yönetim ve istatistik araçları ile birleştirmektedir. Altı Sigma uygulaması ile işletmeler, maliyet düşürme, çevrim zamanının kısalması, verimin arttırılması, hata oranı azalması ve müşteri sürekliliği gibi iyileştirmeler sağlamışlardır.Bu çalışmada bir uçak motoru parçasının çevrim ve teslimat süresinin azaltılmasında Altı Sigma Yöntembilimi kullanılmıştır. İlk olarak çevrim ve teslimat sürelerinin uzunluğuna sebep olan nedenler tanımlanmıştır. Daha sonra parçanın üretim süreci için tanımlama belgesi, pareto diyagramı, akış şeması, sebep sonuç diyagramı ve Takt time grafiği gibi Altı Sigma araçları kullanılarak iyileştirmeler yapılmıştır. Parçanın çevrim süresindeki değişimin tespiti için benzetim uygulanmıştır. Parçanın üretim sürecinde öngörülen iyileştirmeler gerçekten uygulanarak çevrim ve teslimat süresinde önemli kısalmalar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to increased competition and global crisis the businesses have begun to seek answers of how can we do more quality work with lower costs to survive and to further increase their activities. As a result of this quest as many businesses choose Six Sigma methodology has its own guide. Six Sigma combines the quality approaches of the last 20 years with uptodate management and statistical tools and methods. Through the Six Sigma applications the businesses reaches improvements like reduction in costs and cycle times, increase in efficiency, customer focus, decrease in scrap rates.In this study, which was applied in TEI, Six Sigma tools are used for reducing the cycle time and lead time for an aircraft engine part. Firstly, the reason of long cycle and lead time is defined. Then, operations of production process is improved with used definition document, pareto diagram, run chart, cause effect diagram and Takt time graph etc. Six Sigma tools. For the determining of improvement cycle time, simulation is used. Projected improvements are really done and cycle time and lead time significantly reduced.